Americké bombardéry se vrátí nad Česko. Prověří letecké návodčí

8. srpna 2017  7:52
Do chystaného cvičení Ample Strike v České republice by se na přelomu srpna a září měly opět zapojit americké strategické bombardéry B-1 a B-52. Cvičení má prověřit hlavně předsunuté letecké návodčí, kteří navádějí letouny na cíle ke zničení.  
Americký strategický bombardér B-1B Lancer | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz
galerie Americký bombardér B-1B Lancer Americký strategický bombardér B-1B Lancer Americké strategické bombardéry B-1B Lancer a B-52H Stratofortress na... Americký bombardér B-1B Lancer Americký strategický bombardér B-1B Lancer Americký strategický bombardér B-1B Lancer Americký bombardér B-52 přistává na mošnovském letišti Americký bombardér B-52 přistává na mošnovském letišti Americký  bombardér B-52 v letové ukázce

Mezinárodní cvičení Ample Strike se v Česku uskuteční od 23. srpna do 12. září v několika oblastech - ve vojenských výcvikových prostorech Boletice a Libavá, u 22. základny vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou, 21. základny taktického letectva v Čáslavi, na pardubickém letišti a u 15. ženijního pluku v Bechyni.

Nad Českem budou létat například letouny Su-22 polského letectva nebo stroje Tornado německé Luftwaffe. „Američané přislíbili strategické bombardéry B-1B a B-52, které budou působit z domovské základny v Anglii,“ uvedla už dříve mluvčí cvičení Denisa Vernerová z Generálního štábu AČR. Piloti si mají procvičit také doplňování paliva za letu.

Do cvičení se zapojí přes tisíc vojáků, z toho 400 ze zahraničí. Účast přislíbilo zatím 19 států. Stejně jako loni armáda povolá také 200 příslušníků Aktivních záloh, kteří budou zajišťovat ochranu základny v Náměšti.

Manévry mají prověřit především předsunuté letecké návodčí. Takzvaní „fakové“ (FAC - Forward Air Controller) navádějí v boji piloty na cíle ke zničení. V misích jsou pro piloty bojových letounů i dělostřelce jako předsunuté oči.

Návodčích jsou přitom v menších armádách, jako je ta česká, řádově jen desítky, tedy nezřídka méně než příslušníků speciálních jednotek. Jejich odbornost patří v armádě mezi nejrizikovější a stejně jako u speciálních sil armáda jejich identitu z bezpečnostních důvodů tají.

Kompletní výcvik návodčího trvá zhruba tři roky. Kritéria výběru uchazečů i náročné testy zaručí, že výcvikem projdou jen ti nejlepší. Vojáci se nechtějí fotit a říkat svá jména - logicky, protože v operačním nasazení mohou působit za nepřátelskou linií. Už první čeští specialisté přitom získávali prestižní výcvik ve Velké Británii. Od té doby prošli řadou bojovou operací například v Afghánistánu.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.