Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Afghánští prezidentští kandidáti souhlasí s přepočítáním hlasů

14. července 2014  16:38
Ministr zahraničí USA John Kerry. Ilustrační foto. | foto: Ministerstvo zahraničí USA

Afghánští prezidentští kandidáti souhlasí s přepočítáním hlasů

Dva afghánští prezidentští kandidáti, kteří se považují za vítěze nedávných voleb, souhlasí s kompletním přepočítáním všech hlasů. S řešením hrozící politické krize v Afghánistánu pomohl americký ministr zahraničí John Kerry.

Bývalý ministr financí Ašraf Ghání a jeho soupeř bývalý ministr zahraničí Abdulláh Abdulláh se shodli na přepočítání všech osmi milionů hlasů pod dohledem mezinárodního společenství. Jakmile budou zveřejněny nové výsledky, oba dva kandidáti přislíbili vytvořit vládu národní jednoty.

Kam dál?
Kerry hodlá vyřešit afghánskou povolební krizi (11.7. 2014)

Zdroj: Fox News (USA)

---

NATO plánuje kybernetický protiúder

Severoatlantická aliance byla natolik zaskočena účinností ruské internetové informační války během konfliktu na Ukrajině, že její lídři začali hledat způsoby, jak agresivním propagandistickým kampaním čelit, uvedl britský velvyslanec při NATO Adam Thomson.

Nedávná ruská anexe Krymu a následné aktivity na východní Ukrajině byly doprovázeny organizovanou trollingovou kampaní a kyberútoky, které mířily na prozápadní organizace, upřesnil Thomson. Podle něj budou otázky mediální ofenzivy mezi hlavními tématy nadcházejícího aliančního summitu ve Walesu.

Kam dál?
Problém s propagandou v médiích řeší po Pobaltí i Finsko (8.4. 2014)

Zdroj: Financial Times (USA)

---

Integrace Ukrajiny a Gruzie do NATO je nepřátelským aktem vůči Rusku, tvrdí Le Drian

Za stávajících okolností by bylo možné pokládat integraci Ukrajiny a Gruzie do struktur Severoatlantické aliance za důkaz agrese Západu vůči Rusku, domnívá se francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian.

Analýza

Ministr dále zdůraznil, že oficiální francouzskou politikou zůstává „tvrdý a zodpovědný“ přístup k Moskvě, stále však pokládá Rusko za „potenciálního partnera“.

Zdroj: Voice of Russia (Rusko)

---

Rusko představí ve Farnborough nejmodernější stroje

Rusko se chystá na letecké show v anglickém Farnborough představit nejmodernější letadla a helikoptéry, uvedl přední vývozce ruské vojenské techniky Rosoboronexport. „Tradičně na této prestižní airshow prezentujeme aktuální trendy. Chceme delegacím z Blízkého východu, Latinské Americky a jihovýchodní Asie představit nejmodernější bojové helikoptéry a letouny,“ uvedl zástupce společnosti Sergej Kornev. Ve Farnborough tak nebudou chybět letouny Suchoj Su-35, Mikojan MiG-29M/M2 nebo Jakovlev Yak-130.

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

Francie končí bojovou operaci v Mali, bude působit v celém Sahelu

V západoafrickém Mali končí francouzská vojenská ofenziva, která osvobodila severní část země od vlády islamistických skupin. Operace Serval byla zahájena v lednu loňského roku, kdy francouzští vojáci začali pomáhat svým malijským  kolegům v boji proti tuarégským vzbouřencům a skupinám napojeným na al-Káidu.

Následná operace Barkhan bude zahrnovat širší oblast Sahelu, kde budou Francouzi bojovat proti terorismu a extremismu. Mezinárodní společenství pokládá operaci Serval za úspěšnou.

Kam dál?
Analýza: Sahel: kde bude příští základna teroristických skupin? (4.11. 2014)

Zdroj: Defense News
(USA)


zuk; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.