„Cvičení v zimních podmínkách prověřilo všechny vojáky po psychické i fyzické stránce. Vážím si, s jakým nasazením vojáci splnili stanovené úkoly. Je nutno vyzdvihnout, že se jedná o nové příslušníky, kteří se připojili k jednotce teprve v roce 2019,“ řekl vedoucí praporčík roty Jaroslav Holík.
FOTOGRAFIE |
Pěší rotu Aktivní zálohy při ostravském krajském vojenském velitelství čeká čekají příští rok bojové střelby družstev. Výcvik nováčků byl proto zaměřen na střeleckou přípravu ze samopalů a pistolí.
Záložáci se zdokonalovali také v orientaci v terénu, poskytování první pomoci, pohybu po bojišti, rádiové komunikaci nebo používání prostředků individuální ochrany jednotlivce.
Mezi nováčky jsou přitom ti, kteří v minulosti absolvovali základní vojenskou službu, ale také ti, které povinná vojenská služba minula a prošli nedávno jen základní přípravou ve Vyškově. Zkušenosti novým vojákům předával velitelský sbor ostravských záložníků společně s profesionálními vojáky Krajského vojenského velitelství Ostrava.
„Po 27 letech jsem zase držel samopal, z pistole jsem střílel vůbec poprvé. Zaujala mě zdravověda a topografie. Vážím si, že mě - skoro padesátiletého chlapa přijala parta mladých kluků,“ konstatoval jeden ze záložáků Jiří Pustějovský, který v civilu pracuje jako elektromechanik.
Ostravská pěší rota letos přijala celkem 87 nových záložáků. Podle mluvčího ostravského velitelství Martina Ogořalka, je jednotka záloh naplněna asi z 95 procent. Jejím primárním úkolem je ochrana a obrana objektů kritické infrastruktury na teritoriu Moravskoslezského kraje, ale také nasazení v krizových situacích nevojenského charakteru jako jsou povodně nebo ekologické havárie.
Celkově má Aktivní záloha už přes 3 200 příslušníků a do konce roku 2025 chce mít armádní velení k dispozici 5 tisíc záložáků. Do konce roku 2030 až dvojnásobek.