natoaktual.cz

Nováčci ostravské Aktivní zálohy bojovali se zimou na Libavé

14. prosince 2019  18:46
Na pět desítek nováčků v řadách Aktivní zálohy na Ostravsku postoupilo počátkem prosince týdenní intenzivní výcvik v zimních podmínkách na Libavé. Cvičení pod názvem "Drill II." mělo hlavně připravit nové záložáky na začlenění do jednotky pěší roty při krajském vojenském velitelství.  

Cvičení nováčků ostravské pěší roty Aktivní zálohy na Libavé | foto: KVV Ostrava

„Cvičení v zimních podmínkách prověřilo všechny vojáky po psychické i fyzické stránce. Vážím si, s jakým nasazením vojáci splnili stanovené úkoly. Je nutno vyzdvihnout, že se jedná o nové příslušníky, kteří se připojili k jednotce teprve v roce 2019,“ řekl vedoucí praporčík roty Jaroslav Holík.

FOTOGRAFIE

Cvičení nováčků ostravské pěší roty Aktivní zálohy na Libavé
Cvičení nováčků ostravské pěší roty Aktivní zálohy na Libavé
Cvičení nováčků ostravské pěší roty Aktivní zálohy na Libavé
Cvičení nováčků ostravské pěší roty Aktivní zálohy na Libavé

Pěší rotu Aktivní zálohy při ostravském krajském vojenském velitelství čeká čekají příští rok bojové střelby družstev. Výcvik nováčků byl proto zaměřen na střeleckou přípravu ze samopalů a pistolí.

Záložáci se zdokonalovali také v orientaci v terénu, poskytování první pomoci, pohybu po bojišti, rádiové komunikaci nebo používání prostředků individuální ochrany jednotlivce.

Mezi nováčky jsou přitom ti, kteří v minulosti absolvovali základní vojenskou službu, ale také ti, které povinná vojenská služba minula a prošli nedávno jen základní přípravou ve Vyškově. Zkušenosti novým vojákům předával velitelský sbor ostravských záložníků společně s profesionálními vojáky Krajského vojenského velitelství Ostrava.

„Po 27 letech jsem zase držel samopal, z pistole jsem střílel vůbec poprvé. Zaujala mě zdravověda a topografie. Vážím si, že mě - skoro padesátiletého chlapa přijala parta mladých kluků,“ konstatoval jeden ze záložáků Jiří Pustějovský, který v civilu pracuje jako elektromechanik.

Ostravská pěší rota letos přijala celkem 87 nových záložáků. Podle mluvčího ostravského velitelství Martina Ogořalka, je jednotka záloh naplněna asi z 95 procent. Jejím primárním úkolem je ochrana a obrana objektů kritické infrastruktury na teritoriu Moravskoslezského kraje, ale také nasazení v krizových situacích nevojenského charakteru jako jsou povodně nebo ekologické havárie.

Celkově má Aktivní záloha už přes 3 200 příslušníků a do konce roku 2025 chce mít armádní velení k dispozici 5 tisíc záložáků. Do konce roku 2030 až dvojnásobek.

inc natoaktual.cz
zpět na článek