natoaktual.cz

Česko si připomíná Den válečných veteránů. Obrana zveřejnila píseň

11. listopadu 2020  13:27
Česká republika si připomíná Den válečných veteránů. Kvůli šíření epidemie koronaviru jsou ale omezeny veřejné vzpomínkové akce. Řada z nich se tak uskutečnila prostřednictvím internetu. Například tradiční bohoslužba ve vojenském kostele na Hradčanech. Ministerstvo obrany k výročí zveřejnilo speciální vzpomínkovou píseň.  
Den válečných veteránů | foto: AČR

„Je čas,“ tak zní název písně skladatele Tomáše Kympla, kterou ministerstvo obrany zveřejnilo ve spolupráci se spolkem Vlčí máky na svých stránkách jako poctu válečným veteránům a hrdinům symbolicky 11. 11. a přesně v 11 hodin.

Inspirací pro vznik písně byl silný příběh československých legionářů bojujících v první světové válce. Smyslem projektu je připomenout společenský význam armády, její zásadní vliv při vzniku a obraně svobodného státu, ale také poděkovat jí za pomoc v krizových momentech českého národa v minulosti i dnes.

„Země, která si neváží svých válečných veteránů, jako by si nevážila sama sebe,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar.

Den válečných veteránů je v České republice připomínán od roku 2001. Konkrétní termín 11. listopadu se vztahuje k událostem první světové války, kdy 11. listopadu 1918 bylo ve vlakovém voze u severofrancouzského města Compiègne v 11 hodin podepsáno příměří mezi Spojenci a Německem a tím ukončeny boje první světové války.

Česká republika celkově eviduje v současnosti na 15 000 válečných veteránů a veteránek. Za ty jsou považování nejen účastníci nejen dvou světových válek minulého století a významných vojenských střetů a konfliktům, ale také českoslovenští a čeští vojáci z novodobých vojenských a mírových misí. Ti tvoří většinu.

Od roku 1990 přitom působili od Perského zálivu, přes Balkán, Irák, Afghánistán a africké země až po Pobaltí.

„Ani v tomto náročném období ale nesmíme zapomínat na ty, kteří už mezi námi nejsou. Na naše předky, kteří v boji za svobodu položili své životy. Ale také na kolegy, co se nevrátili domů ze zahraničních operací,“ konstatoval ministr Metnar ve svém rozkaze vojákům k výročí.

Připomínka Dne válečných veteránů podle něj může být inspirativní i v aktuální zdravotní krizi. Historie podle jeho slov totiž ukázala, že díky jednotě a společné víře lze vybojovat ta největší vítězství. „Budeme-li se této zásady držet, úspěšně zvládneme i současnou pandemii,“ dodal.

11.listopadu 2020 v 08:27, příspěvek archivován: 11.listopadu 2020 v 13:32

Vzpomeňme dnes na všechny, kteří bojovali za naši svobodu. Díky nim můžeme žít v míru. Nikdy nezapomene na naše hrdiny! https://t.co/FXx85jJp2z

Právě kvůli šíření koronaviru a přísným hygienickým opatřením musely být po celé zemi omezeny pietní akce. Například u národního památníku na pražském Vítkově, ale i v řadě dalších měst. Tradiční bohoslužbu ve vojenském kostele svatého Jana Nepomuckého v Praze na Hradčanech v předvečer dne přenášela armáda živě na internetu.

„Jsem hrdý, že naše země má svoje hrdiny. Bez legionářů by nevzniklo Československo. Vážíme si veteránů z druhé světové války. Mnoho našich současných vojáků patří mezi novodobé veterány. Jsem rád, že vás máme. Děkujeme a nezapomeneme,“ uvedl premiér Andrej Babiš.

V Ostravě si Krajské vojenské velitelství připomnělo Den válečných veteránů pouze symbolickým položením kytice k památníku obětem 2. světové války v Komenského sadech a zapálením svíce.

„Letos uplynulo 75 let od ukončení 2. světové války, v níž zahynuly miliony lidí. I tak se můžeme v Moravskoslezském kraji stále setkávat s 35 druhoválečnými veterány,“ připomněl ředitel krajského velitelství Jaroslav Medek.

Lide mohou připomenout válečné veterány připnutím symbolického červeného vlčího máku na svůj oděv. Sbírka z prodeje „kvítků“ jde právě na péči o veterány.

Symbolika vlčích máků

Prapůvod symboliky vlčích máků jako uctění památky padlých a válečných veteránů. Nedaleko Ypres sloužil v roce 1915 kanadský chirurg John McCrae, který otřesen válečným běsněním tehdy sepsal proslulou báseň začínající slovy: „Na flanderských polích vlčí máky vlají...“

Traduje se, že na bojištích a hrobech vždy vyraší nejprve rudé vlčí máky, o jejichž záplavě psal v básni McCrae. Vysvětlení je podle botaniků prosté. Semena vlčích máků jsou schopná vyčkávat v půdě řadu let a vyraší až tehdy, když nejsou nablízku konkurenční rostliny. Rozbrázděná bojiště bez jiných rostlin tak mohla být ideální příležitostí.

Báseň na sklonku téhož roku otisk britský magazín Punch a stala se brzy velmi populární. Krátce před uzavřením příměří 11. listopadu 1918 ji pak použila americká humanistka Moina Michael, přezdívaná „Poppy Lady“, pro symbolické uctění památky padlých ve válce a na finanční sbírky pro zmrzačené veterány.

Krátce nato se květ vlčího máku stal prostředkem pro získávání peněz pro sirotky po padlých vojácích. V roce 1921 pak bývalý velitel britských expedičních sil Douglas Haig jako předseda Nadace veteránů zvolil vlčí mák za symbol a prostředek pro sbírku na pomoc válečným veteránům.

inc natoaktual.cz
zpět na článek