natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Obrana vybuduje komunitní centrum pro válečné veterány v Ostravě

  15. července 2021  18:22
  V Ostravě vznikne další komunitní centrum pro válečné veterány. Během návštěvy Moravskoslezského kraje to potvrdil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Po Brně, Olomouci a Praze to bude čtvrté podobné zařízení, které má druhoválečným i novodobým veteránům nabídnout komplexní péči.  

  Bývalý areál Vysoké školy báňské na ulici Dr. Malého v Moravské Ostravě, kde by mělo vzniknout komunitní centrum pro válečné veterány | foto: natoaktual.cz

  Centrum by mělo vzniknout v jedné z budov někdejší vojenské katedry Vysoké školy báňské na ulici Dr. Malého v Moravské Ostravě.

  Objekt ministerstvu bezúplatně převede Moravskoslezský kraj. Centrum s ubytováním pro válečné veterány i zázemím pro Aktivní zálohu by tam mělo vzniknout do roku 2024.

  „Až bude vše hotové, počítáme v přízemí s většími prostory pro setkávání a třeba výstavy, první patro by měla využívat Aktivní záloha, druhé patro by sloužilo pro ubytování,“ popsal ministr obrany Lubomír Metnar s tím, že celkové náklady na vybudování centra by měly být asi 60 milionů korun.

  Péče o válečné veterány je podle Metnara prvořadým úkolem. Připomněl, že v Česku žije 16 tisíc novodobých válečných veteránů a 200 veteránů z druhé světové války.

  „Cítím respekt a úctu k vojákům, kteří nasazují své životy v zahraničních misích. Jejich role na natolik složitá, že cítím povinnost jim po návratu ke svým rodinám a do běžného života pomoci,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. Ten je podle svých slov hrdý na to, že si obrana pro další komunitní centrum vybrala právě Ostravu.

  V zemi jsou momentálně už tři taková centra. V Brně, Olomouci a letos ministerstvo obrany otevřelo další v Praze. Po Ostravě by pak mohlo ještě vzniknout další v Táboře.

  Centra pomáhají vojákům, kteří odejdou do civilu, například s hledáním práce, se zvládáním mnohdy těžkých životních situací. Zaměřovat se mají i na kulturní akce či volnočasové aktivity.

  Kraj objekt se třemi budovami s univerzitou směnil a doplatil zhruba 19 milionu korun. Další budovu by měla využívat policie a poslední by měla sloužit pro sociální služby kraje. Budovy přitom univerzita využívala až do roku 2014. Byly tam vysokoškolské koleje a učebny. V době epidemie koronaviru objekt využívala škola pro izolaci vracejících se zahraničních studentů.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media