Centrum by mělo vzniknout v jedné z budov někdejší vojenské katedry Vysoké školy báňské na ulici Dr. Malého v Moravské Ostravě.
Objekt ministerstvu bezúplatně převede Moravskoslezský kraj. Centrum s ubytováním pro válečné veterány i zázemím pro Aktivní zálohu by tam mělo vzniknout do roku 2024.
„Až bude vše hotové, počítáme v přízemí s většími prostory pro setkávání a třeba výstavy, první patro by měla využívat Aktivní záloha, druhé patro by sloužilo pro ubytování,“ popsal ministr obrany Lubomír Metnar s tím, že celkové náklady na vybudování centra by měly být asi 60 milionů korun.
Péče o válečné veterány je podle Metnara prvořadým úkolem. Připomněl, že v Česku žije 16 tisíc novodobých válečných veteránů a 200 veteránů z druhé světové války.
„Cítím respekt a úctu k vojákům, kteří nasazují své životy v zahraničních misích. Jejich role na natolik složitá, že cítím povinnost jim po návratu ke svým rodinám a do běžného života pomoci,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. Ten je podle svých slov hrdý na to, že si obrana pro další komunitní centrum vybrala právě Ostravu.
V zemi jsou momentálně už tři taková centra. V Brně, Olomouci a letos ministerstvo obrany otevřelo další v Praze. Po Ostravě by pak mohlo ještě vzniknout další v Táboře.
Centra pomáhají vojákům, kteří odejdou do civilu, například s hledáním práce, se zvládáním mnohdy těžkých životních situací. Zaměřovat se mají i na kulturní akce či volnočasové aktivity.
Kraj objekt se třemi budovami s univerzitou směnil a doplatil zhruba 19 milionu korun. Další budovu by měla využívat policie a poslední by měla sloužit pro sociální služby kraje. Budovy přitom univerzita využívala až do roku 2014. Byly tam vysokoškolské koleje a učebny. V době epidemie koronaviru objekt využívala škola pro izolaci vracejících se zahraničních studentů.