natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Česko si připomíná Den válečných veteránů. Obrana zveřejnila píseň

    11. listopadu 2020  13:27
    Česká republika si připomíná Den válečných veteránů. Kvůli šíření epidemie koronaviru jsou ale omezeny veřejné vzpomínkové akce. Řada z nich se tak uskutečnila prostřednictvím internetu. Například tradiční bohoslužba ve vojenském kostele na Hradčanech. Ministerstvo obrany k výročí zveřejnilo speciální vzpomínkovou píseň.  

    Den válečných veteránů | foto: AČR

    „Je čas,“ tak zní název písně skladatele Tomáše Kympla, kterou ministerstvo obrany zveřejnilo ve spolupráci se spolkem Vlčí máky na svých stránkách jako poctu válečným veteránům a hrdinům symbolicky 11. 11. a přesně v 11 hodin.

    Inspirací pro vznik písně byl silný příběh československých legionářů bojujících v první světové válce. Smyslem projektu je připomenout společenský význam armády, její zásadní vliv při vzniku a obraně svobodného státu, ale také poděkovat jí za pomoc v krizových momentech českého národa v minulosti i dnes.

    „Země, která si neváží svých válečných veteránů, jako by si nevážila sama sebe,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar.

    Den válečných veteránů je v České republice připomínán od roku 2001. Konkrétní termín 11. listopadu se vztahuje k událostem první světové války, kdy 11. listopadu 1918 bylo ve vlakovém voze u severofrancouzského města Compiègne v 11 hodin podepsáno příměří mezi Spojenci a Německem a tím ukončeny boje první světové války.

    Česká republika celkově eviduje v současnosti na 15 000 válečných veteránů a veteránek. Za ty jsou považování nejen účastníci nejen dvou světových válek minulého století a významných vojenských střetů a konfliktům, ale také českoslovenští a čeští vojáci z novodobých vojenských a mírových misí. Ti tvoří většinu.

    Od roku 1990 přitom působili od Perského zálivu, přes Balkán, Irák, Afghánistán a africké země až po Pobaltí.

    „Ani v tomto náročném období ale nesmíme zapomínat na ty, kteří už mezi námi nejsou. Na naše předky, kteří v boji za svobodu položili své životy. Ale také na kolegy, co se nevrátili domů ze zahraničních operací,“ konstatoval ministr Metnar ve svém rozkaze vojákům k výročí.

    Připomínka Dne válečných veteránů podle něj může být inspirativní i v aktuální zdravotní krizi. Historie podle jeho slov totiž ukázala, že díky jednotě a společné víře lze vybojovat ta největší vítězství. „Budeme-li se této zásady držet, úspěšně zvládneme i současnou pandemii,“ dodal.

    Právě kvůli šíření koronaviru a přísným hygienickým opatřením musely být po celé zemi omezeny pietní akce. Například u národního památníku na pražském Vítkově, ale i v řadě dalších měst. Tradiční bohoslužbu ve vojenském kostele svatého Jana Nepomuckého v Praze na Hradčanech v předvečer dne přenášela armáda živě na internetu.

    „Jsem hrdý, že naše země má svoje hrdiny. Bez legionářů by nevzniklo Československo. Vážíme si veteránů z druhé světové války. Mnoho našich současných vojáků patří mezi novodobé veterány. Jsem rád, že vás máme. Děkujeme a nezapomeneme,“ uvedl premiér Andrej Babiš.

    V Ostravě si Krajské vojenské velitelství připomnělo Den válečných veteránů pouze symbolickým položením kytice k památníku obětem 2. světové války v Komenského sadech a zapálením svíce.

    „Letos uplynulo 75 let od ukončení 2. světové války, v níž zahynuly miliony lidí. I tak se můžeme v Moravskoslezském kraji stále setkávat s 35 druhoválečnými veterány,“ připomněl ředitel krajského velitelství Jaroslav Medek.

    Lide mohou připomenout válečné veterány připnutím symbolického červeného vlčího máku na svůj oděv. Sbírka z prodeje „kvítků“ jde právě na péči o veterány.

    Symbolika vlčích máků

    Prapůvod symboliky vlčích máků jako uctění památky padlých a válečných veteránů. Nedaleko Ypres sloužil v roce 1915 kanadský chirurg John McCrae, který otřesen válečným běsněním tehdy sepsal proslulou báseň začínající slovy: „Na flanderských polích vlčí máky vlají...“

    Traduje se, že na bojištích a hrobech vždy vyraší nejprve rudé vlčí máky, o jejichž záplavě psal v básni McCrae. Vysvětlení je podle botaniků prosté. Semena vlčích máků jsou schopná vyčkávat v půdě řadu let a vyraší až tehdy, když nejsou nablízku konkurenční rostliny. Rozbrázděná bojiště bez jiných rostlin tak mohla být ideální příležitostí.

    Báseň na sklonku téhož roku otisk britský magazín Punch a stala se brzy velmi populární. Krátce před uzavřením příměří 11. listopadu 1918 ji pak použila americká humanistka Moina Michael, přezdívaná „Poppy Lady“, pro symbolické uctění památky padlých ve válce a na finanční sbírky pro zmrzačené veterány.

    Krátce nato se květ vlčího máku stal prostředkem pro získávání peněz pro sirotky po padlých vojácích. V roce 1921 pak bývalý velitel britských expedičních sil Douglas Haig jako předseda Nadace veteránů zvolil vlčí mák za symbol a prostředek pro sbírku na pomoc válečným veteránům.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media