natoaktual.cz

Americké očkování v Evropě. Na základnách už dostaly vakcínu tisíce lidí

19. ledna 2021  9:18
Několik tisíc dávek vakcíny proti covid-19 už dostali příslušníci amerických ozbrojených sil na základnách v Evropě. Očkování prioritně podle plánu dostávají zatím armádní zdravotníci, pohotovostní jednotky a bezpečnostní pracovníci. Očkování je dobrovolné. V Evropě přitom slouží zhruba 64 tisíc amerických vojáků a civilních zaměstnanců.  

Očkování proti covid-19 na americké letecké základně v italském Avianu | foto: USAF, Tucker Owen

První dodávky vakcíny proti covid-19 dorazily na americké základny v Evropě na sklonku roku. Od té doby tam už byly naočkovány tisíce lidí. Přesná čísla americké ministerstvo obrany ale neuvádí.

Prioritně vakcínu zatím dostávají ti vojáci a civilní zaměstnanci, u kterých je vzhledem k profesi nejvyšší riziko nákazy koronavirem. Jde především o armádní zdravotníky včetně například zubních lékařů na základnách a obslužného personálu.

Další skupinou jsou podle distribučního plánu ministerstva obrany pohotovostní jednotky, které mohou být vyslány kdykoliv do akce a také bezpečnostní pracovníci na základnách, od vojenských policistů až po hasiče.

Podávané vakcíny od farmaceutických firem Moderna a Pfizer-BioNTech zatím americké úřady schválily pro takzvané nouzové použití, proto je očkování dobrovolné. Obecně je však americký vojenský personál v zahraničí zvyklý se nechat každoročně očkovat například proti chřipce.

Velitelství amerických sil v Evropě (EUCOM) upozornilo, že očkování nijak nezbavuje jednotlivce povinnosti dodržovat platná opatření k zamezení šíření koronaviru, tedy nošení roušek, dodržování bezpečné vzdálenosti, používání dezinfekčních prostředků, mytí rukou a restrikce týkající se cestování.

„Vakcinace je součástí celkové reakce na pandemii, která zahrnuje několik opatření, která v čase sníží dopady viru a umožní každému návrat k běžným rutinám,“ uvedla zástupkyně hlavního lékaře na velitelství Elizabeth Ericksonová.

Očkovací týmy mají týdenní školení

V Evropě v současnosti slouží více než 64 tisíc amerických vojáků a civilních zaměstnanců. Mezi prvními, které podle očkovacího plánu dostaly zásilky vakcíny, byly největší americké základny v německém Ramsteinu a italském Avianu. První stovky ampulí s vakcínou tam obdrželi už na sklonku roku.

Na základnách vznikly od té doby speciální očkovací týmy, které prošly online i praktickým školením. „Každý očkovací pracovník musí mít týdenní kompetenci,“ konstatovala La’Terra Cooková, vedoucí armádní lékárny na základně v italské Vicenze.

Jakmile bude proočkován zdravotnický personál, pohotovostní bojové jednotky a příslušníci bezpečnostních sborů, teprve pak začnou armádní zdravotní střediska nabízet vakcínu ostatním vojákům, civilním zaměstnancům, rodinám a seniorům. V Evropě mají americké síly celkem 28 zdravotnických zařízení.

„Zdraví naší komunity zůstává nejvyšší prioritou,“ uvedl generál Josh Olson, velitel 86. přepravního křídla na základně v Ramsteinu. Vakcína je podle jeho slov klíčovým krokem na cestě k ukončení pandemie. „Doporučujeme všem oprávněným pracovníkům, aby se nechali očkovat. Ochrání to nejen komunitu, ale také naši schopnost plnit misi,“ dodal.

Podle Pentagonu budou zásilky vakcín pro personál v Evropě, stejně jako v Japonsku nebo v Jižní Koreji, pokračovat plynule v dalších týdnech. Rozdělování se řídí přesně podle stanoveného klíče, aby byly vakcíny podle priority distribuovány nejen v USA mezi běžnou populací a vojáky, ale také v zámoří. Distribuci i očkování zaštiťuje právě armáda v rámci operace „Warp Speed“.

Podle úřadujícího ministra obrany Christophera Millera se k pátečnímu dni podařilo rozvést už 30 milionů dávek vakcíny. Jen za minulý pátek to bylo přes 800 tisíc. Šéf masivní logistické operace Gustave F. Perna potvrdil, že minulý týden se v USA dařilo očkovat 700 tisíc lidí denně a první dávku dostalo celkem 9 milionů lidí. Perna očekává, že v nejbližší době počet naočkovaných převýší milion lidí každý den.

inc natoaktual.cz
zpět na článek