natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • V Bukurešti během summitu jednali i studenti z 35 zemí

  4. dubna 2008  15:19
  Rusko, Gruzie, Ázerbájdžán a Ukrajina jako členské státy NATO jednající o energetické bezpečnosti euroatlantického prostoru? Právě tuto situaci řeší stovka mladých lidí z 35 zemí tří kontinentů na Summitu mladých Atlanticistů, který právě vrcholí jako doprovodná akce summitu NATO v Bukurešti.  

  V rámci simulovaného zasedání Severoatlantické rady na úrovni ministrů zahraničí se mladí lídři v rolích ministrů zahraničí, vojenských a politických představitelů svých zemí přenesli do roku 2012, kdy jsou členy Severoatlantické aliance i státy, jako je Albánie, Arménie, Makedonie, Chorvatsko nebo Kazachstán. Na konci zasedání přijmou komuniké o společné pozici ohledně energetické bezpečnosti.

  "Vcítit se do simulované situace a ještě se vypořádat s faktem, že například Rusko je váš alianční spojenec, je určitě pro většinu účastníků velkou výzvou," řekl Tomáš Šindelář zastupující Českou republiku v roli ministra zahraničí.

  Summit mladých představuje také jedinečnou možnost setkat se s osmi studenty Kábulské univerzity, kteří cestu do Bukurešti vyhráli v soutěži Manfred Wörner Essays. Mezi vítězi jsou i dvě dívky.

  "Jejich návštěva je pro nás všechny velkým přínosem a příležitostí vzájemně se poznat. Na druhou stranu pro ně to musí být i velký kulturní šok," komentoval svoje setkání s Afghánci Tomáš Šindelář.

  Mladí lidé se zájmem o Severoatlantickou alianci a mnohdy členové nejrůznějších bezpečnostních think-tanků a organizací ve svých domovských zemích však mají pestřejší program než pouhé diskuse. Zodpovědět jejich zasvěcené otázky a povzbudit je v práci již přišli například vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě generál Craddock, gruzínský prezident Saakašvili, britský ministr zahraničí Miliband nebo albánský premiér Berisha.

  Setkání studentů s generálním tajemníkem NATO Schefferem a afghánským prezidentem Hamidem Karzáím byla navíc pomocí videokonference přenášena do Kábulské univerzity, a tak i afghánští studenti měli možnost zeptat se jich na otázky týkající se jejich země. 

  K vrcholům studentského summitu patřil i projev amerického prezidenta George Bushe přednesený na samém začátku setkání mladých budoucích čelných představitelů zemí euroatlantického prostoru a návštěva jeho manželky Laury.


  Čtěte také:
  Speciální příloha Summit NATO 2008


  Eliška Prchlíková natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media