natoaktual.cz

V Bukurešti během summitu jednali i studenti z 35 zemí

4. dubna 2008  15:19
Rusko, Gruzie, Ázerbájdžán a Ukrajina jako členské státy NATO jednající o energetické bezpečnosti euroatlantického prostoru? Právě tuto situaci řeší stovka mladých lidí z 35 zemí tří kontinentů na Summitu mladých Atlanticistů, který právě vrcholí jako doprovodná akce summitu NATO v Bukurešti.  

V rámci simulovaného zasedání Severoatlantické rady na úrovni ministrů zahraničí se mladí lídři v rolích ministrů zahraničí, vojenských a politických představitelů svých zemí přenesli do roku 2012, kdy jsou členy Severoatlantické aliance i státy, jako je Albánie, Arménie, Makedonie, Chorvatsko nebo Kazachstán. Na konci zasedání přijmou komuniké o společné pozici ohledně energetické bezpečnosti.

"Vcítit se do simulované situace a ještě se vypořádat s faktem, že například Rusko je váš alianční spojenec, je určitě pro většinu účastníků velkou výzvou," řekl Tomáš Šindelář zastupující Českou republiku v roli ministra zahraničí.

Summit mladých představuje také jedinečnou možnost setkat se s osmi studenty Kábulské univerzity, kteří cestu do Bukurešti vyhráli v soutěži Manfred Wörner Essays. Mezi vítězi jsou i dvě dívky.

"Jejich návštěva je pro nás všechny velkým přínosem a příležitostí vzájemně se poznat. Na druhou stranu pro ně to musí být i velký kulturní šok," komentoval svoje setkání s Afghánci Tomáš Šindelář.

Mladí lidé se zájmem o Severoatlantickou alianci a mnohdy členové nejrůznějších bezpečnostních think-tanků a organizací ve svých domovských zemích však mají pestřejší program než pouhé diskuse. Zodpovědět jejich zasvěcené otázky a povzbudit je v práci již přišli například vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě generál Craddock, gruzínský prezident Saakašvili, britský ministr zahraničí Miliband nebo albánský premiér Berisha.

Setkání studentů s generálním tajemníkem NATO Schefferem a afghánským prezidentem Hamidem Karzáím byla navíc pomocí videokonference přenášena do Kábulské univerzity, a tak i afghánští studenti měli možnost zeptat se jich na otázky týkající se jejich země. 

K vrcholům studentského summitu patřil i projev amerického prezidenta George Bushe přednesený na samém začátku setkání mladých budoucích čelných představitelů zemí euroatlantického prostoru a návštěva jeho manželky Laury.


Čtěte také:
Speciální příloha Summit NATO 2008


Eliška Prchlíková natoaktual.cz
zpět na článek