V rámci simulovaného zasedání Severoatlantické rady na úrovni ministrů zahraničí se mladí lídři v rolích ministrů zahraničí, vojenských a politických představitelů svých zemí přenesli do roku 2012, kdy jsou členy Severoatlantické aliance i státy, jako je Albánie, Arménie, Makedonie, Chorvatsko nebo Kazachstán. Na konci zasedání přijmou komuniké o společné pozici ohledně energetické bezpečnosti.
"Vcítit se do simulované situace a ještě se vypořádat s faktem, že například Rusko je váš alianční spojenec, je určitě pro většinu účastníků velkou výzvou," řekl Tomáš Šindelář zastupující Českou republiku v roli ministra zahraničí.
Summit mladých představuje také jedinečnou možnost setkat se s osmi studenty Kábulské univerzity, kteří cestu do Bukurešti vyhráli v soutěži Manfred Wörner Essays. Mezi vítězi jsou i dvě dívky.
"Jejich návštěva je pro nás všechny velkým přínosem a příležitostí vzájemně se poznat. Na druhou stranu pro ně to musí být i velký kulturní šok," komentoval svoje setkání s Afghánci Tomáš Šindelář.
Mladí lidé se zájmem o Severoatlantickou alianci a mnohdy členové nejrůznějších bezpečnostních think-tanků a organizací ve svých domovských zemích však mají pestřejší program než pouhé diskuse. Zodpovědět jejich zasvěcené otázky a povzbudit je v práci již přišli například vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě generál Craddock, gruzínský prezident Saakašvili, britský ministr zahraničí Miliband nebo albánský premiér Berisha.
Setkání studentů s generálním tajemníkem NATO Schefferem a afghánským prezidentem Hamidem Karzáím byla navíc pomocí videokonference přenášena do Kábulské univerzity, a tak i afghánští studenti měli možnost zeptat se jich na otázky týkající se jejich země.
K vrcholům studentského summitu patřil i projev amerického prezidenta George Bushe přednesený na samém začátku setkání mladých budoucích čelných představitelů zemí euroatlantického prostoru a návštěva jeho manželky Laury.
Čtěte také:
Speciální příloha Summit NATO 2008