natoaktual.cz

V Afghánistánu umírá stále více lidí. Mise OSN odsoudila útok na Čechy

9. července 2014  17:38
Boje mezi povstalci a vládními a zahraničními jednotkami v Afghánistánu mají za následek dramatický nárůst počtu mrtvých a zraněných civilistů. Konstatuje to zvláštní zpráva o situaci v zemi. Za prvních šest měsíců roku zemřelo přes 1 500 lidí a přes 3 200 bylo zraněno. Mise OSN současně odsoudila úterní útok na české vojáky.  

Okolí základny v afghánském Bagrámu | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA) v čele se zvláštním zmocněncem Jánem Kubišem odsoudila úterní sebevražedný útok v provincii Parván, při kterém zemřeli čtyři čeští vojáci, dva afghánští policisté a nejméně deset civilistů včetně dětí (více o útoku na české vojáky čtěte zde).

„Sebevražedný útok mezi skupinou dětí je víc než hrůzný,“ uvedl Kubiš a vyzval povstalce Talibanu, aby přestali útočit na civilisty. „Znovu apeluji, aby Taliban okamžitě zakázal používání bezohledných zbraní a zastavil útoky v civilních obydlených oblastech.“

UNAMA zároveň v této souvislosti vydala pravidelnou pololetní zprávu o počtech civilních obětí v Afghánistánu. Vyplývá z ní, že počet zraněných a zabitých civilistů meziročně vzrostl o 24 procent.

O život přišlo za posledních šest měsíců 1 564 lidí, z toho 295 dětí. Zraněno bylo na 3 289 civilistů. Rostoucí počet civilních obětí má podle zprávy přímou souvislost s postupným stahováním zahraničních vojáků ze země ke konci roku.

Zatímco v uplynulých letech zabíjely civilisty především improvizované výbušné systémy povstalců (IED) nastražené u cest, teď je hlavní příčinou skutečnost, že se boje přesunují do obydlených oblastí. Civilisté se tak stále častěji dostávají do přestřelek či do minometné a raketové palby. „Povaha konfliktu v Afghánistánu se mění s eskalací pozemních střetů v civilních obydlených oblastech,“ uvedl Kubiš.

Zpráva OSN konstatuje, že za drtivou většinu civilních obětí jsou zodpovědní povstalci Talibanu a dalších ozbrojených protivládních skupin. Podle dokumentu mají za uplynulý půlrok na svědomí 1 208 životů. To je dvakrát víc než v roce 2009, kdy pracovníci mise UNAMA začali vést statistiky o civilních obětech. „Dopad na civilisty, včetně těch nejzranitelnějších Afghánců, se ukazuje jako zničující,“ dodal Kubiš.

Nejčastěji umírají civilisté včetně žen a děti v přestřelkách povstalců s vládními silami (39 procent). Druhou nejčastější příčinou civilních ztrát jsou pak improvizovaná výbušná zařízení povstalců, včetně těch odpalovaných na dálku. UNAMA eviduje 205 takových incidentů, při kterých povstalci zabili 150 lidí a dalších 487 zranili.

Dalších 161 lidí přišlo o život při explozích nastražených výbušnin s použitím tlakových spouštěcích mechanismů. Třetí nejčastější příčinou jsou útoky sebevražedných atentátníků, při kterých zemřelo 156 lidí.

inc natoaktual.cz
zpět na článek