natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • USA kontaktovaly Česko kvůli zajištění chemických zbraní v Sýrii

  11. ledna 2013  13:54
  Spojené státy jsou v kontaktu se Českem kvůli možnému zajištění chemických zbraní v Sýrii. Uvedl to šéf sboru amerických náčelníků Martin Dempsey. O nic konkrétního prý ale zatím Washington Prahu nepožádal.  

  Česká protichemická jednotka | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  "Češi mají velmi dobré kapacity chemické, biologické a jaderné ochrany," uvedl náčelník generálního štábu Martin Dempsey. Česká republika je podle jeho slov jednou ze spojeneckých zemí, se kterými jsou Spojené státy přes NATO kvůli případnému zajištění chemických zbraní v Sýrii v kontaktu.

  Dempsey bez podrobností připustil, že Pentagon už sestavil různé varianty zajištění nebezpečných zbraní v Sýrii. Podle ministra obrany Leona Panetty je potřeba se už nyní zaměřit na to, aby se po případném pádu režimu Bašára Asada nedostaly chemické zbraně do "nepovolaných rukou".

  Pentagon ale nepočítá s tím, že by vyslal do oblasti své pozemní síly. "Nepracujeme na možnostech, které by počítaly s vyslání pozemních sil," prohlásil. Zajištění skladišť s chemickými zbraněmi bude podle něj aktuální, pokud Asadův režim padne nebo se dohodne na mírovém předání moci.

  Damašek má už delší dobu vlastní výrobní kapacity a zásoby sarinu a yperitu a podle některých zdrojů také látky VX. Spekuluje se i o projektu biologických zbraní, jenž se má zaměřovat na anthrax, botulotoxin a ricin.

  Možnou pomoc Američanům v podobě vyslání protichemické jednotky už loni v září na své cestě do Washingtonu slíbil český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media