natoaktual.cz

USA kontaktovaly Česko kvůli zajištění chemických zbraní v Sýrii

11. ledna 2013  13:54
Spojené státy jsou v kontaktu se Českem kvůli možnému zajištění chemických zbraní v Sýrii. Uvedl to šéf sboru amerických náčelníků Martin Dempsey. O nic konkrétního prý ale zatím Washington Prahu nepožádal.  

Česká protichemická jednotka | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

"Češi mají velmi dobré kapacity chemické, biologické a jaderné ochrany," uvedl náčelník generálního štábu Martin Dempsey. Česká republika je podle jeho slov jednou ze spojeneckých zemí, se kterými jsou Spojené státy přes NATO kvůli případnému zajištění chemických zbraní v Sýrii v kontaktu.

Dempsey bez podrobností připustil, že Pentagon už sestavil různé varianty zajištění nebezpečných zbraní v Sýrii. Podle ministra obrany Leona Panetty je potřeba se už nyní zaměřit na to, aby se po případném pádu režimu Bašára Asada nedostaly chemické zbraně do "nepovolaných rukou".

Pentagon ale nepočítá s tím, že by vyslal do oblasti své pozemní síly. "Nepracujeme na možnostech, které by počítaly s vyslání pozemních sil," prohlásil. Zajištění skladišť s chemickými zbraněmi bude podle něj aktuální, pokud Asadův režim padne nebo se dohodne na mírovém předání moci.

Damašek má už delší dobu vlastní výrobní kapacity a zásoby sarinu a yperitu a podle některých zdrojů také látky VX. Spekuluje se i o projektu biologických zbraní, jenž se má zaměřovat na anthrax, botulotoxin a ricin.

Možnou pomoc Američanům v podobě vyslání protichemické jednotky už loni v září na své cestě do Washingtonu slíbil český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

inc natoaktual.cz
zpět na článek