natoaktual.cz

Ukrajinci dostanou v Británii výcvik i výstroj, aby mohli hned na frontu

13. července 2022  9:11
Na několika britských základnách začal intenzivní výcvik ukrajinských dobrovolníků. V rozsáhlém programu podpory Kyjevu chtějí Britové vycvičit až 10 tisíc Ukrajinců, kterým zároveň poskytnou výstroj a vybavení, aby se po návratu domů mohli okamžitě zapojit do bojů proti ruským invazním vojskům.  

Výcvik ukrajinských obránců v Británii | foto: mod.uk

„Tento nový ambiciózní výcvikový program je další fází podpory, kterou Spojené království poskytuje ozbrojeným silám Ukrajiny v jejich boji proti ruské agresi,“ uvedl britský ministr obrany Ben Wallace.

Do Británie už před týdnem přicestovala první skupina ukrajinských dobrovolníků, kteří britským výcvikem na ostrovech projdou. Londýn plánuje, že v několika příštích měsících vycvičí až 10 tisíc Ukrajinců.

Britská armáda vyčlenila pro výcvikový program tisícovku vojáků včetně špičkových instruktorů, kteří několikatýdenní kurzy povedou.

Výcvik v Británii mají podstoupit především ukrajinští dobrovolníci, kteří nemají žádné nebo naprosto minimální vojenské zkušenosti. Kurzy vycházejí ze základního výcviku britské armády. Účastníci se naučí zacházet se zbraněmi, první pomoc, hlídkování a základní taktiku.

Kromě toho jim Britové poskytnou výstroj a vybavení, aby se po návratu na Ukrajinu mohli okamžitě zapojit do bojů proti ruským jednotkám v první linii.

Britská vláda narychlo pořídila útočné pušky „Kalašnikov“. Budoucí ukrajinští obránci tak budou moci cvičit přímo se zbraněmi, které budou v boji nejčastěji používat. Příslušníci Velšské gardy v uplynulých dvou týdnech otestovali přes 2 400 těchto pušek, aby byly pro výcvik v perfektním stavu.

Britové vybaví každého vycvičeného Ukrajince před návratem domů uniformou, botami, oblečením do chladného a deštivého počasí, ochrannými prostředky včetně přilby a balistické vesty, chrániči očí a uší, osobní lékárničkou a další výstrojí jako je spací pytel nebo polní lopatka.

Program je součástí balíčku britské pomoci Ukrajině. Dosud Londýn poskytl vybavení a zbraně více než 2,3 miliardy liber. Součástí dodávek bylo také přes 5 tisíc protitankových střel NLAW nebo raketové systémy M270.

Program navazuje na předchozí výcvikové kurzy, kdy Britové přímo na Ukrajině vycvičit na 22 tisíc Ukrajinců.

inc natoaktual.cz
zpět na článek