natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Za masakr francouzských vojáků dostal Afghánec trest smrti

  17. července 2012  11:56
  Rozsudek smrti vynesl vojenský tribunál v Afghánistánu nad mladým afghánským vojákem Abdulem Saborem, který v lednu v provincii Kápisá zmasakroval francouzskou jednotku. Útok při kterém zemřelo pět francouzských vojáků urychlil rozhodnutí Paříže předčasně stáhnout své sily ze země.  

  Francouzští vojáci v Afghánistánu - ilustrační snímek | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Verdikt odsuzující Afghánce k trestu smrti oběšením vynesl vojenský soud ve věznici v Pul-i-Chakri v pondělí, potvrdil mluvčí ministerstva obrany Záhir Azimí. Datum popravy zatím nebylo zveřejněno.

  Francouzský odchod

  Francie má v Afghánistánu pátý nejpočetnější kontingent - přes 3 400 vojáků. Začátkem července francouzští vojáci předali provincii Kápisá do rukou afghánských bezpečnostních sil. Francie od roku roku 2001 v Afghánistánu ztratila 82 vojáků.

  K masakru došlo 20. ledna v údolí Tagab provincii Kápisá. Tehdy jednadvacetiletý Sabor v uniformě afghánské armády nečekaně z bezprostřední blízkosti zaútočil na francouzskou jednotku. Čtyři francouzské vojáky zastřelil na místě a dalších patnáct zranil. Pátý voják zemřel na následky těžkých zranění po týdnu.

  Tehdejší francouzský prezident Nicolas Sarkozy v reakci okamžitě pozastavil všechny vojenské operace francouzských jednotek v Afghánistánu. Událost poté významně přispěla k rozhodnutí Paříže uspíšit stažení svých jednotek ze země. Nový francouzský prezident François Hollande oznámil, že se všichni francouzští vojáci z Afghánistánu vrátí do konce letošního roku, tedy o dva roky dříve než plánují ostatní spojenci z NATO.

  Motiv zůstává nejasný

  Nevyjasněný zatím zůstává motiv, proč Sabor na koaliční vojáky zaútočil. Prvotní zprávy hovořily o tom, že byl agentem povstaleckého Talibanu a pronikl do řad armády. Vyšetřovatelům ale Afghánec údajně přiznal, že ho k útoku vedlo zveřejnění záběrů, na kterých příslušníci americké námořní pěchoty močí na těla mrtvých povstalců Talibanu.

  Počet podobných útoků z řad afgánských vojáků a policistů letos dosáhl rekordního počtu. Velitelství ISAF eviduje 18 takových případů, při který zemřelo 26 zahraničních vojáků. Například počátkem července přišli o život tři Britové v provincii Hílmand, když po nich začal střílet muž v policejní uniformě.

  Odsouzení k trestu smrti, který umožňuje afghánská ústava, ještě neznamená, že bude rozsudek skutečně vykonán. Musí jej totiž stvrdit afghánský prezident Hamíd Karzáí. Podle dostupných informacích došlo k zatím poslednímu vykonání nejvyššího trestu v červnu 2011. Popraveni byli tehdy dva muži za útok na banku v Džalálábádu, při kterém zemřelo 38 lidí.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media