natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Tatra chce prorazit u sousedů v Polsku s novými bojovými vozidly

  17. prosince 2020  7:12,  aktualizováno  16:12
  Všechna nová kolová pancéřová vozidla polské armády by mohla jezdit na podvozcích Tatra a s tatrováckým motorem. S polským partnerem vyvíjí prototyp nového kolového obrněnce. Představit ho chce za pár měsíců. Zároveň se v užším finále uchází o zakázku na dodávky bojových vozidel pro polské speciální síly.  

  Pancéřované vozidlo Patriot II | foto: Tatra

  Kopřivnická Tatra začala s polským partnerem Huta Stalowa Wola (HSW) ze skupiny Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) pracovat na výrobě nového kolového pancéřovaného vozidla.

  Pokud bude projekt úspěšný, mohla by Tatra vstoupit perspektivní polský trh s exportním potenciálem do dalších zemí Evropské unie i mimo její hranice.Výsledkem spolupráce Tatry a HSW má být pancéřované bojové vozidlo postavené na českém podvozku a poháněné českým motorem. HSW pak zodpovídá za návrh kabiny a vyzbrojení.

  Společný podnik českých a německých zbrojařů ponese jméno Tatra

  Velitelská a průzkumná vozidla by mohla být využita v rámci raketových a dělostřeleckých vojsk. „Prototyp by měl být představen v září příštího roku na veletrhu v Kielcích,“ uvedl ekonomický diplomat Jan Tomášek z českého velvyslanectví ve Varšavě.

  Právě na veletrhu v Kielcích letos v září podepsali zástupci Tatry a HSW smlouvu o spolupráci. Podle šéfa HSW Bartłomieje Zające byla jedním z impulsů ke spolupráci současná pandemie covid-19.

  Ta podle jeho slov ukázala, že globální dodavatelské řetězce mohou být kvůli opatřením k zamezení šíření koronaviru snadno narušeny a ve výsledku pak ohrozit výrobu i dodávky náhradních dílů ze zahraničí. Řešení proto firma vidí v domácí produkci se subdodávkami v rámci širšího regionu.

  Varšava loni schválila rozsáhlý patnáctiletý program modernizace polské armády s výdaji až 133 miliard dolarů. Kopřivnická Tatra z holdingu Czechoslovak Group už polské armádě dodává podvozky pro samohybné houfnice Dana a vojenské nákladní automobily.

  Společně s HSW se rovněž uchází a zakázku na dodávky víceúčelových pancéřovaných vozidel pro speciální síly. V rámci projektu „Pegaz“ se konsorcium dostalo do užšího finále, ve kterém zůstali čtyři z dvanácti uchazečů. Polským speciálním silám nabízí vozidlo Patriot II 4x4. Rozhodnout by se mělo v příštím roce.

  Polská armáda chce pro své speciální síly v rámci programu Pegaz v několika letech nakoupit 105 taktických víceúčelových obrněných vozidel. Dalších 130 vozidel by pak měla dostat také vojenské policie a později také až několik set podobných vozidel plánuje ministerstvo obrany pořídit pro polské pozemní síly.

  Vozidlo Patriot II představila Tatra poprvé vloni na brněnském veletrhu IDET. Konstrukcí je předurčeno pro plnění průzkumných a hlídkových úkolů sil rychlé reakce při nasazení zejména v asymetrických konfliktech.

  Jde o středně velké obrněné vozidlo na podvozku Tatra 4x4 sedmé série. Ten lze přirovnat k vozidlům Tatra, které se účastní rallye Dakar. Zásadní odlišností je ale pancéřová nástavba, kterou lze kompletně přizpůsobit požadavkům zákazníka, v různých úrovních ochrany, vnitřního vybavení či zbraňových systémů.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media