natoaktual.cz

Tank do nové éry, tvrdí Rheinmetall o své šedesátitunové novince Panther

14. června 2022  19:40
Změní pravidla hry na bojištích budoucnosti, tvrdí zástupci německého koncernu Rheinmetall o novém tanku KF51 Panther ze svých dílen, který právě premiérově představují na veletrhu Eurosatory v Paříži. Odhalení nového tanku je obecně považováno za událost minimálně posledních dvou dekád.  

Nový tank KF51 Panther německého koncernu Rheinmetall | foto: Rheinmetall

Těžkotonážní zbraňový systém o váze 59 tun s dojezdem až 500 kilometrů sice vychází z podvozkové platformy současného tanku Leopard 2, má ale zcela novou věž a využívá nejmodernější technologie.

Návrh, vývoj a výrobu platil německý koncern z vlastních prostředků, nevznikal na základě požadavků žádného zákazníka ani jako konkurence pro francouzsko-německý projekt nového tankového bojového systému (MGCS), který byl zahájen v roce 2012 jako náhrada za tanky Leopard 2 a Leclerc.

Rheinmetall nicméně předpokládá, že by jeho tank mohl mít exportní potenciál právě v zemích, které mají ve výzbroji tanky Leopard 2.

Nový Panther má podle vyjádření výrobce nastavit nové standardy ve všech kategoriích. Od bojové činnosti, přes schopnost přežití, mobilitu, síťovou dostupnost až po průzkumné schopnosti.

Veškeré zbraňové systémy vozidla jsou napojené na optiku velitele i střelce, nikoli na počítač systému řízení palby, a to skrze plně digitální architekturu a má umožňovat okamžitý útok na cíl.

Primární zbraní je kanón ráže 130mm Rheinmetall Future Gun System (FGS) s hlavní s hladkým vývrtem a systémem automatického nabíjení. Nabíjecí automat pojme až 20 připravených střel.

Výrobce uvádí, že v porovnání se současnými 120mm systémy má kanón o více než padesát procent vyšší účinnost při výrazně větším dostřelu. Systém FGS může střílet náboje s kinetickou energií, stejně jako programovatelnou munici se vzduchovým výbojem či odpovídající cvičné náboje.

Hlavní zbraň doplňuje koaxiální kulomet ráže 127 mm. Několik možností integrace dálkově řízených zbraňových stanic (RCWS) nabízí flexibilitu pro obranu proti bezpilotním letounům. Model KF51 Panther představený na veletrhu Eurosatory 2022 je vybaven také novým systémem „Natter“ (zmije) společnosti Rheinmetall ve variantě 7,62.

Stejně tak je možné do věže integrovat odpalovací zařízení pro bezpilotní munici HERO 120 od partnerské společnosti Rheinmetall UVision. To zvyšuje schopnost KF51 zasahovat cíle mimo přímou viditelnost.

Pro přežití na bojišti a ochranu posádky má Panther plně integrovanou aktivní, reaktivní i pasivní ochranu. Zahrnuje také vlastní nový systém TAPS (Top Attack Protection System), který brání hrozbám shora. Platforma navíc umožňuje integraci dalších senzorů pro detekci odpálení střel.

Každý člen posádky může zaskočit

Inovativní ovládání je přizpůsobeno pro tříčlennou posádku: velitele a střelce ve věži a řidiče v šasi, kde je k dispozici také stanoviště operátora pro zbraňového specialistu nebo pro velitele roty či praporu. Ovládání senzorů a zbraní lze okamžitě předávat mezi členy posádky. Každá operátorská stanice může převzít úkoly a role od ostatních, přičemž si zachovává i vlastní plnou funkčnost.

Vzhledem k tomu, že věž a zbraně lze ovládat i ze stanic operátorů v podvozku, plánuje výrobce v budoucnu i varianty KF51 Panther s bezpilotními věžemi nebo zcela dálkově ovládaná vozidla.

Pro průzkum a situační povědomí je nový tank vybaven panoramatickým optickým senzorem SEOSS a hlavním

bojovým zaměřovačem EMES. Velitel i střelec tak mohou nezávisle na sobě pozorovat a zasahovat cíle ve dne i v noci, přičemž oba mají k dispozici stabilizovanou denní a infračervenou optiku s integrovaným laserovým dálkoměrem. Kromě toho má posádka prostřednictvím displeje v bojovém prostoru nepřetržitý 360° přehled o okolí vozidla.

Integrované bezpilotní průzkumné systémy zvyšují situační přehled posádky v zastavěných oblastech i v bezprostřední blízkosti vozidla. Díky nim může posádka provádět průzkum i pod pancéřovou ochranou a výsledky sdílet s dalšími subjekty v rámci sítě.

inc natoaktual.cz
zpět na článek