natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Německo daruje Česku 15 starších tanků. Ve hře je nákup nejmodernějších

  18. května 2022  16:44
  Německo daruje České republice 15 tanků Leopard 2 starší modifikace A4. Po jednání vlády to oznámil premiér Petr Fiala s tím, že obě země zároveň začnou vyjednávat o možném nákupu až 50 dalších tanků Leopard nejmodernější verze.  

  Tank Leopard 2 polské armády | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  „Máme velkou radost, že se podařilo domluvit dar patnácti tanků Leopard s Německem,“ řekl Fiala.

  Podle ministryně obrany Jany Černochové jde o skvělou zpráva pro českou armádu i pro Českou republiku. Na daru 15 tanků Leopard 2 A4 se dohodla s německou ministryní obrany Christine Lambrecht.

  Německá strana tak podle Černochové oceňuje, jak intenzivně Česká republika od počátku ruské invaze podporuje Ukrajinu dary vojenského materiálu.

  „Německo je dlouhodobě naším klíčovým ekonomickým partnerem. V oblasti obrany to ale dlouho neplatilo a to chceme změnit, nejen v oblasti tankového vojska, ale v bilaterální spolupráci celkově. Věřím, že díky tomu bude naše armáda silnější a naše země bezpečnější,“ ocenila Černochová.

  Ačkoliv půjde o starší modifikaci tanku Leopard, v budoucnu se počítá s jejich modernizací na nejmodernější verzi. Německo nyní Česku daruje 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. Součástí dodávky, kterou zajistí německý obranný průmysl, budou také náhradní díly a munice.

  „Tanky, které ČR dostane z Německa, budou bojeschopné,“ zdůraznila Černochová. Darované tanky by česká armáda podle ní mohla dostat ještě letos. Zároveň začne také výcvik českých tankistů na německých strojích.

  Následně bude probíhat intenzivnější kombinovaný výcvik českých a německých tankistů i na českém území. To má zajistit rychlejší přechod na novou platformu.

  K daru je podle ministerstva obrany je potřeba uzavřít smlouvu, na které se již pracuje a její podpis by se mohl uskutečnit během léta.

  Nejpozději do šesti měsíců od podpisu bude dodán první tank Leopard 2 A4 a ostatní budou následovat krátce poté.

  Obrany současně začne vyjednávat o pořízení dalších tanků Leopard 2 v nejmodernější verzi A7+. Cílem je v následujících letech pořídit až 50 kusů v různých modifikacích.

  „Tanky Leopard má ve výzbroji řada spojenců v rámci NATO i naši blízcí sousedé, třeba Maďarsko nebo Polsko. Toto přezbrojení přispěje také k vytvoření těžké brigády v souladu s našimi aliančními závazky,“ konstatovala Černochová.

  Při nákupu nových tanků i modernizaci darovaných chce ministerstvo úzce spolupracovat s německou vládou. Bundeswehr totiž plánuje nákup a modernizaci vlastních tanků Leopard 2 a společný přístup má zajistit u dodavatele pro Česko srovnatelné ceny jako pro Bundeswehr.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media