natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • První z tanků Leopard dostane armáda v prosinci. Sloužily Švýcarům a Němcům

  11. října 2022  11:46,  aktualizováno  12:17
  První ze slíbených německých tanků Leopard 2 dostane česká armáda už letos v prosinci. Výcvik řidičů začne už příští týden. Česko má získat od Německa darem celkem 14 tanků starší modifikace A4 a vyprošťovací vozidlo na oplátku za dodávky tanků z armádních skladů na Ukrajinu.  

  Tank Leopard 2 A4 pro českou armádu | foto: Rheinmetall

  „První vozidlo by mělo být dodáno v prosinci 2022, dodávka bude dokončena do konce roku 2023,“ potvrdil mluvčí společnosti Oliver Hoffman.

  Zástupci Rheinmetallu, ministerstev obrany a armády v úterý podepsali potřebné dokumenty.

  Česko má získat od Německa darem v rámci programu německé vlády „Ringtausch“ celkem 14 tanků Leopard 2 A4 a obrněné vyprošťovací vozidlo Büffel na stejné platformě na oplátku za dodávky starších tanků z českých armádních skladů na Ukrajinu.

  Zástupci ministerstva obrany dnes podepsali s německými partnery celou sérii smluv, které se vztahují k dodávce tanků Leopard pro českou armádu. Součástí je i dohoda o výcviku českých vojáků.

  Výcvik začíná už za týden

  První ze dvou výcvikových kurzů pro řidiče tanků začne podle ministerstva obrany už příští týden ve výcvikovém středisku německé armády v Münsteru. Kurzem projde vždy 8 vojáků.

  „Prioritně jsou do něj vybráni ti, kteří se podílejí na přípravě řidičů, a instruktoři z vyškovského Velitelství výcviku – Vojenské akademie. Druhý kurz řidičů pak proběhne v první polovině příštího roku,“ řekl Ján Kerdík ze sekce rozvoje sil.

  Výcvik absolvují rovněž osádky, ale až po dodávkách dostatečného počtu tanků na základnu v Přáslavicích. Výcvik povede přímo na místě mobilní tým německé armády. Součástí bude výcvik v obsluze tanku s důrazem na střeleckou část a bojové použití tanku.

  Starší tanky jsou plně funkční a původně pocházejí z výzbroje ozbrojených sil Švýcarska a právě Německa. Po vyřazení je odkoupila společnost Rheinmetall.

  „Ta už nyní pracuje na jejich plném zprovoznění a úpravách, které budou vyhovovat specifikacím, které očekává Armáda ČR,“ uvedl náměstek pro vyzbrojování Lubor Koudelka.

  Úpravy jsou podle armády již součástí Dohody o dodávce tanků a společnost Rheinmetall je bude provádět v Německu. „Tanky byly vybírány ze zásob firmy tak, aby byly v co nejlepším technickém stavu,“ konstatoval ředitel sekce rozvoje sil Petr Milčický.

  Všechny stroje podle něj projdou výrobním závodem a budou uvedeny do technického stavu tak, aby byly schopny operačního nasazení. Největší úpravy si vyžádají spojovací prostředky.

  Dodávky mají zahrnovat munici a také servisní balíček a náhradní díly. Výrobce už začal s přípravou tanků, které mají být do Česka dodány.

  Tanky Německo Česku darovalo jako kompenzaci za tanky sovětské výroby, které putovaly na Ukrajinu k ochraně před ruskou agresí. Podle dostupných informací už Česko poskytlo Kyjevu tanky T-72 a další těžkou bojovou techniku včetně houfnic.

  Současné zůstanou ve výzbroji

  Současné tanky T-72 M4 CZ, které má 73. tankový prapor z Přáslavic ve výzbroji, čeká podle Milčického plánované technické zhodnocení. Ve výzbroji zůstanou do doby, než budou nahrazeny novými tanky.

  „Pořízení tanků Leopard 2A4 pomůže Armádě ČR získat zkušenosti s provozováním této techniky a tím vytvořit podmínky pro přechod na nový typ tanku odpovídající standardům NATO,“ dodal.

  Na daru 15 tanků Leopard se ministryně obrany Jana Černochová dohodla se svým německým protějškem Christine Lambrechtovou letos v květnu. Hodnota daru činí takřka 4 miliardy korun.

  Obě země zároveň vyjednávají o možném nákupu až 50 dalších tanků Leopard nejmodernější verze A7+.

  „Tanky Leopard má ve výzbroji řada spojenců v rámci NATO i naši blízcí sousedé, třeba Maďarsko nebo Polsko. Toto přezbrojení přispěje také k vytvoření těžké brigády v souladu s našimi aliančními závazky,“ uvedla už dříve ministryně obrany Jana Černochová.

  Při nákupu nových tanků i modernizaci darovaných chce ministerstvo úzce spolupracovat s německou vládou. Bundeswehr totiž plánuje nákup a modernizaci vlastních tanků Leopard 2 a společný přístup má zajistit u dodavatele pro Česko srovnatelné ceny jako pro Bundeswehr.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media