natoaktual.cz

Obrana chce proti teroristům v Africe vyslat bezpilotní stroj a letoun CASA

13. července 2021  22:49
Jednotku českých speciálních sil a výcvikové instruktory v africkém Mali by brzy mohl posílit bezpilotní průzkumný stroj Scan Eagle a transportní letoun CASA. Připravované posílení českého vojenského nasazení v oblasti Sahelu potvrdil ministr obrany Lubomír Metnar, že jde doplnění kapacit.  

Čeští vojáci s bezpilotními stroji ScanEagle v Afghánistánu | foto: AČR

„V rámci schváleného mandátu připravujeme doplnění našich sil v úkolovém uskupení Takuba o některé schopnosti, kterých je zde nedostatek. Konkrétně jde o bezpilotní průzkumný prostředek Scan Eagle a dočasné vyčlenění jednoho transportního letounu CASA, který bude každých pět měsíců plnit po dobu 30 dnů úkoly ve prospěch Takuby,” uvedl Metnar (za ANO).

V úterý Metnar mimo jiné o posílení české účasti jednal v Paříži společně s ministry obrany 26 evropských, afrických a amerických zemí v rámci iniciativy na podporu míru a bezpečnosti v oblasti Sahelu.

„Bezpečnost a stabilita v Mali a Sahelu je v zájmu celé Evropy. Česká republika je zde aktivní a chceme v tom pokračovat. Příští rok opět převezmeme na půl roku velení silám ve výcvikové misi EU v Mali,” konstatoval Metnar.

Čeští vojáci v Mali najeli vozidlem na výbušninu. Všichni jsou v pořádku

Zhruba šedesátka příslušníků elitní 601. skupiny speciálních sil z Prostějova od jara malijským vojákům nejen radí a pomáhá s výcvikem, ale doprovází je i do bojových operací. A nejen na území Mali, ale případně také v Nigeru a Čadu.

Uskupení operace Takuba zapadá do širší mise francouzských sil, které v zemi operují od roku 2014 a zaměřují se na boj proti islámským radikálům.

V bývalé francouzské kolonii operuje hned celá řada ozbrojených skupin. Mezi nejnebezpečnější patří Ansar Dine, Boko Haram, Murábitún nebo Al-Káida v islámském Maghribu.

Dalších téměř 80 českých vojáků je zapojeno do výcvikové mise Evropské unie EUTM, čtyři čeští důstojníci pak působí v mírové misi OSN (MINUSMA).

Kromě zhodnocení aktuálního vývoje v Mali, kde během devíti měsíců došlo ke dvěma vojenským převratům, se ministři shodli na nutnosti zajistit, aby malijské autority postupovaly podle volebního kalendáře.

Na konci května malijská vojenská junta kvůli neshodám ohledně složení nové vlády nechala zatknout prezidenta a premiéra. Slíbila však, že dodrží plán na vypsání voleb v únoru příštího roku a předání moci zvolenému vedení.

KOMENTÁŘ: Traoré, Touré, junta. Armáda má v Mali unikátní vliv

Účastníci pařížské schůzky se rovněž zavázali, že se budou snažit docílit co největší mezinárodní podpory pro stabilizaci zemí Sahelu a jejich protiteroristických programů. Klíčovou roli by v tomto úsilí měla hrát Společná africká jednotka G5 Sahel (G5 Sahel Joint Force).

Počátkem června francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil, že v nejbližších měsících se začne z francouzské operace Barkhane stahovat část francouzských vojáků a celou misi čeká reorganizace. Spojenci by se měli zaměřit především na výcvik a budování kapacit tamních národních ozbrojených sil. 

inc natoaktual.cz
zpět na článek