natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Čeští vojáci se stahují z Mali. Velení unijní výcvikové mise předali Španělsku

  16. prosince 2022  16:51
  Česká armáda v pátek formálně ukončila velení ve výcvikové misi Evropské unie v západoafrickém Mali. Do konce letošního roku se ze země stáhnou všichni čeští vojáci a po deseti letech tak ukončí působení v zemi. Česko v Mali rovněž zruší svůj zastupitelský úřad.  

  Výcviková mise EU v africkém Mali | foto: Armáda ČR

  Česká armáda ukončí své takřka desetileté působení v unijní misi v Mali k 31. prosinci, uvedlo ministerstvo obrany. V pátek v poledne předal v hlavním městě v Bamaku český brigádní generál Radek Hasala velení mise svému španělskému nástupci Santiagovi Fernandezovi Ortiz-Pepisovi. České působení ve výcvikové misi Evropské unie tím tak fakticky uzavřel.

  Česká republika se kvůli situaci v Mali rozhodla v misi, která ztrácí svůj význam, nepokračovat a neprodloužit mandát, který vyprší na konci prosince. Vojáci se postupně ze země od podzimu stahují.

  „S ohledem na vybudované schopnosti malijských ozbrojených sil plánovat a samostatně provádět vojenský i odborný výcvik splnila výcviková mise EU jeden z klíčových úkolů,“ uvedl Hasala, který misi velel od letošního června.

  Do konce letošního roku se ze země stáhnou všichni čeští vojáci, uvedla armáda na svých stránkách www.army.cz. V zemi zůstane jen několik českých vojáků v rámci mise Spojených národů MINUSMA.

  V Mali mohlo podle mandátu působit až 120 českých vojáků. Podíleli se na ochraně velitelství mise i výcvikového kempu Koulikoro a výcviku malířských sil. Zahraniční misi česká armáda dvakrát velela a byla to její první podobná zkušenost. Před Hasalou to byl František Ridzák, na přelomu let 2020 a 2021.

  Od roku 2013 misí prošlo celkem 1 200 českých vojáků, kteří se podíleli na výcviku více jak 22 tisíc malijských vojáků a asi 300 armádních instruktorů. Nebojová mise EU má za úkol pomáhat při výcviku malijské armády. Vznikla v roce 2013 poté, co Mali čelilo útoku islámských radikálů.

  Pandemie i vojenský převrat. Češi poprvé veleli celé misi a obstáli

  Působení spojeneckých vojáků v Mali ale v uplynulých měsících ovlivnily napjaté vztahy mezi přechodnou malijskou vládou a západními státy, především Francií.

  Země v posledních letech zažila dva vojenské převraty. Situaci komplikuje i rozhodnutí Mali, které do země pozvalo žoldnéře z ruské takzvané „Wagnerovy armády“. Kvůli sporům letos skončila protiteroristická operace Takuba, do které Česká republika vyslala své elitní bojovníky speciálních sil z Prostějova.

  I české velení mise během uplynulých měsíců poznamenala celá řada změn. „Vzhledem k vývoji v Mali a dosaženým schopnostem malijských ozbrojených sil byl pozastaven veškerý operační výcvik malijských vojáků a mise se zaměřila zejména na vzdělávání, poradenství a specializovaný výcvik,“ konstatoval šéf velitelství pro operace Josef Kopecký.

  KOMENTÁŘ: Traoré, Touré, junta. Armáda má v Mali unikátní vliv

  Misi podle něj v budoucnu čeká rozsáhlá vnitřní reorganizace, jejíž součástí bude centralizace sil v oblasti hlavního města a výrazné snížení počtu sil. „Hlavní úsilí mise se bude soustředit na strategické poradenství a vzdělávání,“ uvedl.

  Česká účast nicméně podle něj potvrdila dobré jméno armády. „Za těch necelých deset let nasazení se nám podařilo splnit všechny úkoly, naši vojáci zde získali i několik cenných bojových zkušeností. V od Evropy zcela odlišném prostředí se zde vycvičila řada příslušníků Armády ČR, kteří prokázali, že jsou schopni pracovat v různých podmínkách a plnit různé úkoly,“ řekl.

  Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) už dříve uvedla, že Česko ale má zájem o další působení v zemích takzvaného Sahelu, mezi které kromě Mali patří Mauritánie, Senegal, Burkina Faso, Niger, Čad, Súdán a Etiopie. Evropa by podle ní neměla tento neklidný region neměla opouštět.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media