natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Americké monstrum zlikviduje na moři chemické zbraně ze Sýrie

  8. ledna 2014  13:24
  Speciální obří americká loď Cape Ray vyplula z Norfolku na cestu do Středozemního moře. Kromě zvláštních technologií převáží také 64 armádních odborníků, kteří budou přímo na palubě likvidovat chemické zbraně ze syrského arzenálu.  

  Americká loď Cape Ray | foto: National Defense Reserve Fleet (NDRF)

  Takřka dvousetmetrové plavidlo s titanovými nádržemi, přestavěné z nákladní lodi, patřící do americké rezervní flotily by mělo dorazit do Itálie během dvou týdnů. Na palubě je speciální technologii pro likvidaci chemických zbraní. 

  Obsluhu tvoří 64 expertů z armádního chemického a biologického centra Edgewood v Marylandu.

  V Itálii na svou palubu naloží chemické zbraně ze Sýrie. Ty pak na utajovaném místě v mezinárodních vodách postupně zničí. Mělo by jít o 700 tun sarinu a yperitu. K tomu by mělo sloužit nedávno vyvinuté mobilní zařízení na hydrolýzu, instalované přímo na palubě. 

  První prototyp postavili experti loni v srpnu, druhý byl k dispozici v září. Každý vyšel zhruba na 5 milionů dolarů. Pomocí hydrolýzy chtějí Američané bojové látky neutralizovat.

  Americká loď Cape Ray

  Mise by měla trvat asi 90 dní, do konce června mají být podle OSN zbraně zlikvidovány. Obě zařízení poběží prakticky neustále. Denně mohou zneškodnit až 50 tun chemických látek.

  "Start bude pomalý. Chystáme se pracovat velmi uváženě a bezpečně," uvedl manažer projektu Rob Malone s chemického centra. Obě chemické bojové látky budou neutralizovány pomocí různých činidel, jakými jsou například bělidla nebo hydroxid sodný.Výsledkem bude asi 5,7 milionů litrů toxické "odpadní vody", které musí být zlikvidována, ale už nemůže být použita jako chemická zbraň. 

  Odpadní voda bude načerpána do menších nádrží, které jsou na palubě, a později zlikvidována v komerčních průmyslových zařízeních na pevnině. 

  Podle Maloneho není nová technologie, ale způsob jejího využití. Pro USA jde v historii o první takovou misi, kdy se pokusí zničit chemické zbraně přímo na lodi. 

  Technici museli vyřešit uchycení laboratorního zařízení kvůli vibracím. Loď je proto vybavena stabilizátory pro případ špatného počasí. "Klíčem bude týmová práce," řekl kapitán lodi Rick Jordan. Zkušený námořník ze společnosti Keystone Shipping, která plavidlo po potřeby přestavovala.

  Ze Sýrie v úterý začalo mezinárodní společenství odvážet první várku chemických zbraní. V přístavu Latakíja je naložili na dánskou loď. Doprovázejí ji válečné fregaty z Číny, Dánska, Norska a Ruska, které dohlížejí na bezpečnost plavidla. 

  Syrský režim je zodpovědný za balení zbraní, jejich zabezpečení a přepravu po zemi do Latakíje. Přičemž musí překonat i úsek, kde v nyní působí povstalci. S přepravou z různých skladišť pomáhají ruská obrněná a nákladní auta a na transport dohlížejí i americké satelity.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media