natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Armádní ženisté odklízejí následky bleskové povodně v Šumvaldu

  15. června 2020  17:55
  Armáda vyslala do Šumvaldu na Olomoucku čtyřicet ženistů. Pomáhají s odstraňováním škod, které před týdnem napáchala blesková povodeň po přívalových deštích. Vojáci především odklízejí nánosy bahna ze zasažených domů a zahrad a čistí koryto potoka.  

  Vojáci odklízejí nánosy bahna po povodni v Šumvaldu na Olomoucku | foto: AČR

  Na čtyři desítky vojáků ze 153. ženijního praporu pracují v Šumvaldu a přilehlé části Břevenec od pátku. Velká voda z potoka Dražůvka tam minulý týden po přívalových deštích zaplavila 280 objektů. O pomoc armádu požádala místní radnice.

  „Předpokládal jsem, že po pěti dnech už lidem dojdou při likvidaci následků síly. Dalším důvodem byl nedostupný a nezpevněný terén. Ne všude se naše vozidla a používaná technika dostala, tak jsme využili manuální sílu vojáků,“ uvedl starosta Šumvaldu Josef Šenk.

  Ženisté tak pracují především v místech, kam se těžká technika nedostane. Ze zasažených domů a zahrad odklízejí nánosy bahna, sutě a naplavenin. Další skupina čistí od naplavenin koryto potoka a jeho okolí.

  V části Břevenec voda sahala až do výšky poloviny oken. Škody jsou na některých domech obrovské. „Místní se s tím už po týdnu trochu smířili, ale jsou unavení. Snaží se ale dělat, co můžou a my jim pomáháme, jak to jen jde,“ popsal situaci velitel zasahující skupiny David Voráč.

  Za pomoc jsou místní lidé podle starosty Šenka vděční. Škody se podle hrubého odhadu radnice vyšplhají až na půl miliardy korun. Přesné vyčíslení bude ale trvat měsíce. V obci žije asi 1 700 lidí.

  Ničivé záplavy, které postihly Uničov a okolí a jižní část Šumperska před týdnem v noci na pondělí. Velká voda si vyžádala také jednu oběť. Osmačtyřicetiletou ženu z místní části Šumvaldu Břevence. Pohřeb měla v pátek.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media