natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Čeští studenti zkouší roli amerických kongresmanů ve zvláštním projektu

  9. září 2015  10:08
  V Plzni odstartoval jubilejní pátý ročník projektu Český model amerického kongresu (ČMAK). Jde o vzdělávací projekt, kterého se účastní více než dvě stovky studentů z celé České republiky. Ti si vyzkouší zasedání amerických kongresmanů.  

  Americký velvyslanec v Česku Andrew Schapiro při zahájení pátého ročníku Českého modelu amerického kongresu | foto: M. Vodička

  „V naší zemi lidé často říkají, že američtí kongresmani jsou jen ‚bandou‘ dětí. Jsem velice rád, že tady vidím tolik ‚dětí‘ chovat se jako opravdoví kongresmani,“ prohlásil během slavnostního zahájení americký velvyslanec v Česku Andrew Schapiro.

  Model amerického kongresu

  Přihlásit se mohli všichni studenti ze středních nebo vysokých škol se zájmem o mezinárodní dění, americkou politiku, diplomacii či jen o fungování demokracie.V současnosti pořadatelé ještě mají několik volných míst. Bližší informace na stránkách projektu www.americkykongres.cz

  Základním cílem modelu amerického kongresu je otestovat si v roli zákonodárce v nejmocnějším parlamentu světa, svou orientaci v parlamentní politice, působení ve vybraných výborech a také prosazování zájmů svých voličů, přiblížili smysl projektu organizátoři z plzeňského Centra pro studium diplomacie a politiky.

  Studenti si během své registrace vybrali, jakou roli chtějí zastávat, jaký stát a kterou politickou stranu chtějí reprezentovat, v jakém výboru chtějí zasedat.

  Akce se tak může paradoxně zúčastnit například republikánská poslankyně zastupující stát Texas ve Výboru pro ozbrojené složky, senátor Demokratické strany jednající ve Výboru pro justici, lobbista z Unie odborových svazů či novinářka z deníku The Daily Whistleblower.

  Kongresmani a kongresmanky budou v rámci projektu projednávat mnoho témat. Patří mezi ně jednání o transatlantické obchodní dohodě nebo diskuze o zachování amerického válečného námořnictva.

  Pro studenty středních a vysokých škol jde o příležitost, kdy si mohou během více než 100 hodin jednání vyzkoušet prosadit svůj postoj, zažít simulaci instituce světového formátu či si procvičit umění vyjednávat, ale i naslouchat.

  natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media