natoaktual.cz

Čeští studenti zkouší roli amerických kongresmanů ve zvláštním projektu

9. září 2015  10:08
V Plzni odstartoval jubilejní pátý ročník projektu Český model amerického kongresu (ČMAK). Jde o vzdělávací projekt, kterého se účastní více než dvě stovky studentů z celé České republiky. Ti si vyzkouší zasedání amerických kongresmanů.  

Americký velvyslanec v Česku Andrew Schapiro při zahájení pátého ročníku Českého modelu amerického kongresu | foto: M. Vodička

„V naší zemi lidé často říkají, že američtí kongresmani jsou jen ‚bandou‘ dětí. Jsem velice rád, že tady vidím tolik ‚dětí‘ chovat se jako opravdoví kongresmani,“ prohlásil během slavnostního zahájení americký velvyslanec v Česku Andrew Schapiro.

Model amerického kongresu

Přihlásit se mohli všichni studenti ze středních nebo vysokých škol se zájmem o mezinárodní dění, americkou politiku, diplomacii či jen o fungování demokracie.V současnosti pořadatelé ještě mají několik volných míst. Bližší informace na stránkách projektu www.americkykongres.cz

Základním cílem modelu amerického kongresu je otestovat si v roli zákonodárce v nejmocnějším parlamentu světa, svou orientaci v parlamentní politice, působení ve vybraných výborech a také prosazování zájmů svých voličů, přiblížili smysl projektu organizátoři z plzeňského Centra pro studium diplomacie a politiky.

Studenti si během své registrace vybrali, jakou roli chtějí zastávat, jaký stát a kterou politickou stranu chtějí reprezentovat, v jakém výboru chtějí zasedat.

Akce se tak může paradoxně zúčastnit například republikánská poslankyně zastupující stát Texas ve Výboru pro ozbrojené složky, senátor Demokratické strany jednající ve Výboru pro justici, lobbista z Unie odborových svazů či novinářka z deníku The Daily Whistleblower.

Kongresmani a kongresmanky budou v rámci projektu projednávat mnoho témat. Patří mezi ně jednání o transatlantické obchodní dohodě nebo diskuze o zachování amerického válečného námořnictva.

Pro studenty středních a vysokých škol jde o příležitost, kdy si mohou během více než 100 hodin jednání vyzkoušet prosadit svůj postoj, zažít simulaci instituce světového formátu či si procvičit umění vyjednávat, ale i naslouchat.

natoaktual.cz
zpět na článek