natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Civilisté zakusili vojenský dril. Strávili den u protiletadlové jednotky

  2. září 2019  12:35
  Na tři desítky civilistů strávilo poslední srpnový víkend v roli vojáků. Během unikátní akce 25 hodin s 25. protiletadlovým raketovým plukem prošli účastníci ve Strakonicích základním výcvikem a vyzkoušeli si i boj zblízka, noční výsadek nebo ovládání protiletadlových kompletů.  

  Civilisté měli možnost strávit 25 hodin v roli vojáků 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic | foto: Jana Samcová, 25.plrp

  Populární akci připravili strakoničtí vojáci pro zájemce z řad civilistů pod taktickým námětem, který měl účastníky motivovat a vtáhnout do výcviku. Podle fiktivního scénáře byly povolány zálohy, aby posílily armádu při střežení hranic kvůli migrační krizi. A strakonická jednotka měla záložníky vycvičit a připravit k akci.

  „Během zmíněných 25 hodin se seznámí nejen se základními dovednostmi, které by měl ovládat každý voják z povolání, ale vyzkouší si i další činnosti, které se učí příslušníci vojska pozemní protivzdušné obrany,“ uvedl zástupce velitele strakonického útvaru Jaroslav Daverný.

  Fotografie

  Civilisté měli možnost strávit 25 hodin v roli vojáků 25. protiletadlového...
  Civilisté měli možnost strávit 25 hodin v roli vojáků 25. protiletadlového...
  Civilisté měli možnost strávit 25 hodin v roli vojáků 25. protiletadlového...
  Civilisté měli možnost strávit 25 hodin v roli vojáků 25. protiletadlového...

  Civilisté si tak nanečisto vyzkoušeli, jak zachytit a sestřelit nepřátelské letadlo nebo vrtulník. Nacvičovali bojové drily při kontaktu s protivníkem nebo sebeobranné techniky boje zblízka.

  Učili se používat radiostanice, získali základy poskytnutí první pomoci v bojových podmínkách a na vlastní kůži si také zkusili noční orientaci v terénu i přespání venku pod improvizovaným přístřeškem během simulovaného výsadku.

  Akce je určená zejména lidem, kteří uvažují o službě v armádě nebo Aktivní záloze a chtěli by sloužit u 25. protiletadlového raketového pluku ve Strakonicích. „Doufal jsem, že těch dvě stě kilometrů, co jsem absolvoval do Strakonic, bude stát za to. Celá akce mě jen utvrdila v tom, že se chci stát profesionálním vojákem,“ svěřil se dvacetiletý Marek Hošta, který přijel z Ústecka.

  Jaké to je být vojákem z povolání si civilisté mohli vyzkoušet už potřetí. Poprvé tuto akci připravil strakonický útvar vloni v září, kdy se jí zúčastnilo 36 lidí. Na druhý ročník, který se konal na začátku letošního března, dorazilo 29 zájemců.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media