natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Vytvoříme společnou bojovou jednotku, dohodly se země Visegrádu

  4. května 2012  15:48
  Do roku 2016 země Visegrádu vybudují společnou bojovou jednotku o síle tří tisíc vojáků, která bude schopna zasahovat v rámci misí Evropské unie. Dohodli se na tom ministři obrany Česka, Slovenska, Polska a Maďarska na společné schůzce v Litoměřicích.  

  Nově budované společné jedntoce zemí V4 bude velet Polsko | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  "Do první poloviny roku 2016 chceme postavit bojové uskupení pro síly Evropské unie. Bude to vlastně společná jednotka, která bude mít sílu více než 3 tisíce vojáků," uvedl po jednání zemí Visegrádu (V4) český ministr obrany Alexandr Vondra.

  Už během roku 2015, tedy před dosažením plných operačních schopností, by jednotka pod velením Polska měla projít společným cvičením. Podle Vondry je vybudování takových sil důležitým signálem, "že čtyři země ve střední Evropě jsou schopny se takového úkolu ujmout, aniž by za nimi stála nějaká evropská velmoc".

  Chceme dál americké vojáky v Evropě, žádají Češi, Slováci, Poláci a Maďaři

  Kromě toho chtějí země V4 více koordinovat obranné plánování jednotlivých zemí, společně cvičit a také společně nakupovat vojenskou techniku a vybavení, což by mělo nákupy zlevnit. "Máme za sebou tři těžké roky. Většina evropských zemí se musela velice uskromnit v důsledku ekonomické krize, což znemožnilo nebo minimálně zkomplikovalo obranné plánování," konstatoval Vondra.

  Ministři se v Litoměřicích dohodli, že po skončení mise NATO v Afghánistánu, kde mají Česko, Polsko, Slovensko a Maďarsko dohromady asi 3 600 vojáků, budou společně pokračovat ve vojenských cvičeních. V posledních letech se totiž většina cvičení plánovala a odehrávala v souvislosti s nasazením v Afghánistánu.

  První společné manévry se proto chystají už příští rok. Cvičení Steadfast Jazz se má podle Vondry zaměřit na společnou obranu zúčastněných zemí.

  V Chicagu nás bude slyšet

  Schůzka ministrů obrany V4 byla rovněž "posledním" společným setkáním zástupců všech čtyř zemí před nadcházejícím summitem NATO v americkém Chicagu. Právě tam chtějí státy Visegrádu v důležitých bodech při jednáních s ostatními spojenci postupovat "jako jeden muž".

  Podle polského ministra obrany Tomasze Siemoniaka tak setkání v Litoměřicích posloužilo k ujasnění postojů před vrcholnou schůzkou Aliance. "I když jsme čtyři rozdílné země, náš společný hlas v Chicagu bude jistě velmi dobře slyšet," prohlásil Siemoniak. V deklaraci, kterou ministři na závěr jednání podepsali, se uvádí, že NATO má sloužit ke společné obraně a k obraně teritoria. Země V4 tak chtějí připomenout, proč Aliance vlastně kdysi vznikla. "NATO neexistuje kvůli operaci v Afghánistánu, ale kvůli společné obraně," řekl Vondra.

  Dokument navazuje na dubnovou společnou deklaraci adresovanou spojencům v Alianci, ve které Česko, Slovensko, Maďarsko a Polsko žádá, aby Spojené státy nadále ponechaly v Evropě rozmístěné odpovídající vojenské síly. Americká vojenská přítomnost na evropském kontinentu je totiž nedílnou součástí odstrašovací politiky Aliance.

  V Chicagu se bude rozhodovat o dalším směřování Aliance, včetně udržování konvenčních a nekonvenčních zbraní, o politice odstrašení nebo o společném protiraketovém deštníku. NATO také pracuje na zcela novém strategickém přístupu – takzvané chytré obraně (Smart Defense).

  Počítá s tím, že některé důležité obranné schopnosti budou spojenci sdílet a podílet se společně na jejich financování. To by mělo být levnější a efektivnější, než aby každá země postupovala samostatně. Česká republika chce v Chicagu představit projekt mezinárodního výcvikového vrtulníkového centra, které by mělo sloužit nejen zemím Aliance i Evropské unie.

  inc, pz natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media