natoaktual.cz

Senátoři hladce schválili posílení zahraničních misí českých vojáků

17. května 2018  19:02,  aktualizováno  19:31
Senátoři schválili posílení zahraničních misí. V Afghánistánu, Iráku, Mali nebo v Pobaltí by ještě letos mohla najednou působit více než tisícovka českých vojáků. Pro hlasovalo 54 z 57 přítomných senátorů, proti byl pouze jediný.  

Češi postupují při okraji pole během operace Welcome Home, v pozadí za nimi příslušníci afghánské národní armády | foto: PRT Lógar

„Ukazujeme, že je Česká republika aktivním partnerem, který se zapojuje do řešení konfliktů ve světě,“ uvedla ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO). Na předchozí námitky, že je návrh předkládán vládou v demisi, uvedla, že jde o povinnost vzhledem ke spojencům a závazkům České republiky.

Návrh komplexního mandátu na nasazení českých vojáků v zahraničních operacích ve druhé polovině letošního roku a v letech 2019 a 2020 počítá s tím, že ještě letos dojde k posílení misí v Afghánistánu, Iráku a v Mali až o 275 českých vojáků. Češi ovšem působí také na Golanských výšinách, Sinaji nebo v Kosovu.

Celkově by tak počet nasazených vojáků vzrostl z 806 v rámci současného mandátu na 1 081 vojáků pro zbytek roku 2018, na 1 191 vojáků v roce 2019 a 1 096 vojáků v roce 2020.

Nasazení v Pobaltí není hrozbou Rusku

Podle šéfa senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Františka Bublana většina misí a operací navazuje na současné angažmá České republiky v těchto regionech. „Mise je u nás jistým ideologickým tématem. Nejde o žádnou hrozbu Rusku ale ochranu proti nějaké rozpínavosti pobaltského souseda,“ řekl Bublan.

V rámci takzvané „předsunuté přítomnosti NATO (eFP)“ v Pobaltí by v Lotyšsku a a Litvě mělo ještě letos působit až 290 českých vojáků. V příštím roce by také čeští stíhači s pěti letouny Gripen měli opětovně střežit vzdušný prostor pobaltských republik.

Do misí může přes tisíc českých vojáků, rozhodla vláda. Opozice se zlobí

Podle Jiřího Oberfalzera z ODS, která patřila ke kritikům vlády, že předkládá takový návrh nasazení českých vojáků na delší časové období bez důvěry, nakonec převážila odpovědnost vůči spojencům.

Návrh na armádní mise v zahraničí musí schválit ještě poslanci. Menšinový kabinet bude muset najít pro plán podporu dalších politických stran. Opoziční strany včetně ODS nebo TOP 09 ale v dubnu avizovaly, že se jim nelíbí, že návrh předkládá vláda v demisi.

Možní spojenci premiéra Andreje Babiše - komunisté - jsou tradičně proti účasti českých vojáků v zahraničních operacích NATO, a k nasazování vysokého počtu českých vojáků v misích se kriticky staví také SPD.

Širší vedení KSČM o víkendu oznámilo, že pokud bude programové prohlášení vlády ANO s ČSSD obsahovat závazek k posílení zahraničních misí, komunisté kabinet nepodpoří.

inc natoaktual.cz
zpět na článek