natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Budíček, musíme posílit obranu! Šéf Aliance burcoval evropské spojence

  22. března 2014  10:48
  Krize na Ukrajině změnila pravidla hry, kterými se dosud spojenci v NATO řídili, uvedl na prestižním Bruselském fóru šéf aliance Anders Fogh Rasmussen. NATO podle něj musí být silné a ostražité, což s sebou nutně nese zvýšení investic do obrany.  

  Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen na Bruselském fóru | foto: NATO Photos

  "Krize na Ukrajině je další obtížný a rozhodující moment. A také velmi nebezpečný moment. Budíček pro nás všechny - a to nejen v Evropě , ale v celé euroatlantické oblasti," prohlásil Rasmussen na Bruselském fóru, kde vystoupil v jednom diskusním panelu se dvěma svými předchůdci v čele aliance - Georgem Robertsonem a Jaapem de Hoopem Schefferem.

  Ruské vojenské akce na Krymu označil Rasmussen za agresi a nejvážnější krizi na evropském kontinentě od pádu Berlínské zdi. "Naše vize Evropy jako celku svobody a míru byla zpochybněna," dodal.

  Krym, Podněstří, Jižní Osetie a Abcházie podle něj jen potvrzují vzor chování Ruska z posledních let, který je přes proklamace Moskvy založen na konfrontaci a nikoliv na spolupráci. "To, co tyto krize spojuje, je jedna velká země, která se rozhodla jednostranně přepsat mezinárodní pravidla. Přes noc a po svém," řekl.

  Připomněl, že před čtyřmi lety NATO přizvalo Rusko jako svého strategického partnera. V poslední doběprý ale Moskva hovoří a vystupuje "spíše jako nepřítel, než partner". Severoatlantická aliance proto musí zůstat nadále silná a ostražitá, spolupracovat s Evropskou unií a zbytkem mezinárodního společenství, aby zajistila bezpečnost a stabilitu v celém euroatlantickém prostoru.

  "Chceme-li dodržovat platný světový řád, Evropa a Severní Amerika musejí stát při sobě. Nadále posilovat své ekonomické a vojenské vazby. To je způsob, jak nejlépe čelit těm, kteří pravidla porušují a jak chránit naše hodnoty a náš způsob života," prohlásil Rasmussen.

  Klíčem je podle něj posílení ekonomických vazeb mezi evropskými a severoamerickými spojenci, diverzifikace energetických zdrojů a snížení závislosti na ruských dodávkách a především okamžité zvýšení investic do obrany.

  Spojenci Ukrajině pomohou

  "Nemůžeme pokračovat v odzbrojování, zatímco se zbytek světa vyzbrojuje a někteří chrastí zbraněmi na našich hranicích. Musíme si být jistí, že máme celou řadu možností k odstrašení a obraně proti jakékoli hrozbě," uvedl Rasmussen a vyzval především evropské státy k větší politické vůli. "Evropané musí plně hrát svou roli," dodal.

  Ukrajina má ve světle posledních událostí podle Rasmussena zaručenou pomoc spojenců. NATO prohloubí politickou a vojenskou spolupráci, která by měla přispět k reformě ukrajinských ozbrojených sil. Ty by se podle něj měly proměnit v moderní a efektivní organizaci, schopnou zajistit věrohodné odstrašení i obranu proti vojenským hrozbám. 

  Prioritou pro NATO jako celek však musí být kolektivní obrana. V této souvislosti Rasmussen připomněl nedávné posílení ochrany vzdušného prostoru na Pobaltím nebo hlídkové monitorovací lety nad Rumunskem a Polskem. 

  "Nenechte se mýlit - budeme bránit naše spojence. Náš závazek k bezpečnosti všech spojenců je nerozbitný. Teď i v budoucnu," mírnil obavy některých členských zemí Rasmussen.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media