natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Moskva nedá NATO informace o chystaném cvičení Západ 2017

  13. března 2017  20:59
  Vztahy mezi Ruskem a NATO dosud znemožňují Moskvě informovat Alianci podrobně o svých připravovaných vojenských cvičeních. Taková je reakce ruského ministerstva zahraničí na pondělní výzvu šéfa NATO Jense Stoltenberga o poskytnutí údajů k chystaným zářijovým rusko-běloruským manévrům Západ 2017.  

  Cvičení ruských ozbrojených sil ZAPAD-2013 | foto: MORF

  Rozsáhlé strategické cvičení se uskuteční v září v Rusku a Bělorusku a má jít o nejdůležitější společnou vojenskou akci obou zemí v letošním roce. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu počátkem roku prohlásil, že Rusko tím reaguje na zvýšenou aktivitu NATO u hranic konfederačního rusko-běloruského uskupení zvaného Svazový stát.

  „Každý národ má právo cvičit své vlastní vojáky a síly. To je také případ Ruska... Důležité je, aby cvičení byla prováděna způsobem, který nezvyšuje napětí, který nevede k nedorozuměním a který je plně v souladu s mezinárodními závazky,“ prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg na tiskové konferenci k výroční zprávě NATO za uplynulý rok.

  Stoltenberg věří, že Moskva informace o cvičení Západ 2017 poskytne v rámci dalšího jednání Rady NATO-Rusko. Podle takzvaného Vídeňského dokumentu platí, že členské státy OBSE musí ostatní signatářské země informovat o cvičení 42 dní předem, pokud počet vojáků zapojených do cvičení přesáhne 9 tisíc.

  Pokud se cvičení účastní více jak 13 tisíc vojáků, musí být na manévry pozváni pozorovatelé. Zatímco Aliance i přes napjaté vztahy ruské pozorovatele na velké manévry zve, Moskva to odmítá.

  Válečné hry Východu a Západu. Ruské jsou daleko větší

  „Uvítal bych jakoukoliv výzvu ze strany Ruska na vyslání pozorovatelů,“ dodal Stoltenberg. Aliance se podle jeho slov stále bude snažit o konstruktivní vztahy s Moskvou, protože „Rusko je soused“.

  Reakce na Stoltenbergovu výzvu přišla velice rychle. Agentura Interfax s odvoláním na Andreje Kelina z ruského ministerstva zahraničí uvedla, že Rusko „není připraveno“ poskytnout Severoatlantické alianci informace kvůli vzájemným vztahům.

  Rusko zatím ani neprozradilo, kolik vojáků se do cvičení zapojí. Chystané manévry přitom pravděpodobně budou patřit k těm velkým. Při posledním cvičení Západ 2013 Rusko na své západní hranici testovalo nasaditelnost 90 tisíc vojáků. Podobně tomu bylo i čtyři roky předtím, kdy manévry Západ 2009 končily simulací jaderného útoku na Polsko.

  Velitel amerických pozemních sil v Evropě Ben Hodges už dříve uvedl, že ve cvičení Západ 2017 vidí příležitost pro Rusko, kdy může „prokázat transparentnost“ a pozvat na cvičení nejen pozorovatele, ale i média.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media