natoaktual.cz

Prezident Zeman jmenoval Řehku novým náčelníkem generálního štábu

15. června 2022  19:24
Prezident Miloš Zeman ve středu na Pražském hradě jmenoval novým náčelníkem generálního štábu české armády Karla Řehku. Dosavadní ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a někdejší velitel speciálních sil se funkce ujme od 1. července.  

Prezident Miloš Zeman jmenoval Karla Řehku novým náčelníkem generálního štábu (15.6.2022) | foto: hrad.cz

Řehka ve funkci vystřídá Aleše Opatu, kterého prezident ke konci června odvolal.

Zeman dnes rovněž propůjčila od srpna také hodnost brigádního generála plukovníkovi Davidu Schnábelovi, který bude v Belgii velet alianční Společné skupině logistické podpory. Zeman se chystá v brzké době povýšit právě i Řehku, který má hodnost brigádního generála.

Podle Zemana střídání v čele armády přichází ve chvíli, kdy se v blízkosti České republiky válčí. „Nemůžeme se tvářit, že se nás to netýká,“ citovala Zemana agentura ČTK. Česko zatím podle jeho slov obstálo, ale konflikt bude pravděpodobně trvat delší dobu a povede se opotřebovávací válka. „V takovém případě je třeba usilovat o to, aby naše pomoc Ukrajině nebyla zastavena z důvodu únavy, nebo z důvodu lhostejnosti,“ dodal Zeman.

Sedmačtyřicetiletý Řehka se stane nejmladším náčelníkem generálního štábu v novodobé historii. Funkci převezme na slavnostním nástupu ke Dni ozbrojených sil, 30. června 2022, v Národním památníku na pražském Vítkově.

„Je nejlepší volbou pro všechny výzvy, které armádu čekají, ať jde o dokončení modernizace či krizi související s válkou na Ukrajině,“ uvedla ke jmenování ministryně obrany Jana Černochová.

Připomněla, že Řehka má „zkušenosti i odvahu k řešení složitých úkolů“ a podle svých věří, že společně posunou českou armádu dál.

Vystudoval Vojenské gymnázium v Opavě a absolvoval Vysokou školu pozemního vojska ve Vyškově a Královskou vojenskou akademii v Sandhurstu v Británii. Prošel také prestižním kurzem Rangers v USA.

Má za sebou zahraniční mise v Kosovu a hned čtyři bojová nasazení v Afghánistánu. Velel 601. skupině speciálních sil z Prostějova a posléze působil také jako šéf Ředitelství speciálních sil na ministerstvu obrany.

Od srpna 2018 byl zástupcem velitele Mnohonárodní divize severovýchod v polském Elblagu. Je autorem knihy Informační válka. Věnuje se teorii ozbrojených konfliktů i hybridní války.

V březnu 2020 byl jmenován ředitelem NÚKIB. Kromě vojenských ocenění je například držitelem prestižní ceny Arnošta Lustiga za odvahu, statečnost, lidskost a spravedlnost.

inc natoaktual.cz
zpět na článek