natoaktual.cz

USA znovu posilují obranný štít Evropy. Do Polska míří superdravci Raptor

29. července 2022  16:10
Spojené státy nově vyslaly do Evropy dvanáct stíhaček F-22A Raptor. Z polské základny Łask mají tyto supervýkonné stroje, které Američané vůbec nenabízejí k prodeji, vyztužit vzdušný štít evropských spojenců před ruskou hrozbou. Jde patrně zatím o nejpočetnější nasazení těchto strategických letounů v Evropě.  

Letoun F-22A Raptor přistává na britské základně Lakenheath (27.7.2022) | foto: USAF

Prvních šest letounů z 90. stíhací perutě 3. amerického křídla přelétlo z domovské základny Elmendorf-Richardson na Aljašce už ve středu na základnu RAF Lakenheath v Británii. Druhá šestice má dorazit na základnu v Suffolku.

Minimálně jedna skupina se pak má podle velitelství amerických vzdušných sil v Evropě přesunout příští týden na 32. základnu taktického letectva v polském Łasku a vyztužit misi NATO Air Shielding.

Kvůli ruské invazi na Ukrajinu spojenci už od února posilují vzdušnou a protivzdušnou obranu po celé východní hranici a rozmísťují další bojové letouny i jednotky protiraketové obrany.

„Poskytne takřka souvislý štít od Baltského k Černému moři, což zajistí, že spojenci NATO budou lépe schopni chránit a bránit území Aliance, obyvatelstvo a své jednotky před vzdušnými a raketovými hrozbami,“ uvedlo americké velitelství.

Letectvo má pro stroj primárně určený k vybojování vzdušné nadvlády ve svých plánech speciální úlohu. Stroj přezdívají díky pokročilým senzorům jako „vysavač dat“ a díky svým schopnostem může vést do leteckých úderů další letouny, fungovat jako včasná výstraha a předávat jim informace o nebezpečí či je navádět k cílům.

„Nevyrovná se mu žádný současný nebo vyvíjený stíhací letoun, což z něj činí vysoce strategickou platformu pro podporu NATO Air Shielding,“ konstatovalo americké velitelství.

Letoun Raptor je prvním strojem páté generace v operačním nasazení na světě. Je považován za „technologický klenot“ a proto je chráněn zvláštním americkým zákonem, který zakazuje jeho vývoz. Zájem o F-22 přitom projevilo několik zemí včetně Izraele nebo Japonska.

Původně Pentagon počítal, že pořídí až 750 těchto strojů. Kvůli neustálému zpožďování vývoje i výroby a prodražování projektu bylo nakonec do výzbroje zařazeno jen 187 těchto letounů.

Využívá technologii „Stealth“ a celý povrch stroje je opatřen speciálním nátěrem pohlcujícím radarové záření. Dva výkonné motory umožňují stroji let nadzvukovou rychlostí bez použití přídavného spalování - takzvaný „supercruise“.

Letoun technologicky překonává všechny současné protivníky. Jen pro zajímavost, při srovnávacích testech dokázal jeden F-22 simulovaně sestřelit hned osm strojů F-15, aniž by jejich piloti věděli, odkud nebezpečí vlastně přišlo. Přesně podle podle principu „First-loch, first-shot, first-kill“, tedy kdo první vidí a zaměří protivníka, první střílí a první dosáhne sestřelu.

Při jednom z prvních ověřovacích cvičení „Red Flag“ na Aljašce v roce 2006 tucet raptorů v simulovaných soubojích „sestřelil“ 108 protivníků bez vlastních ztrát.

Mimořádné kvality F-22 ale nejsou zadarmo, výrobní cena jednoho exempláře přesahuje 200 milionů dolarů.

Premiérovým bojovým nasazením byly údery na pozice Islámského státu v roce 2014 v Sýrii. Překvapivé byly pak útoky na drogové laboratoře Tálibánu v Afghánistánu v roce 2017, při kterých bylo zničeno sedm výroben a velitelské centrum islamistů.

V Evropě nasadili Američané letouny naposledy v roce 2018 a mimo jiné také právě v Polsku. Během několikatýdenního nasazení se tehdy američtí letci zapojili do řady cvičení se spojenci pro zvýšení operační připravenosti.

Od ruské anexe Krymu v roce 2014 vysílal Pentagon stroje Raptor na krátkodobá turné každoročně. Mottem podobných misí bylo doslova „kdekoli na světě během 24 hodin“. Americké letectvo takto demonstruje, že k nasazení pokročilých letounů stačí jen velmi krátká doba a nepočetná jednotka obslužného personálu.

Od února Pentagon vyslal do Evropy pro odstrašení Moskvy na 32 bitevních vrtulníků Apache (Polsko a Pobaltí), 18 stíhaček F-15 (Polsko), 12 nejmodernějších letounů F-35 (Polsko a Německo), 8 stíhaček F-16 (Rumunsko) a 6 letounů EA-18G pro elektronický boj (Německo).

Na červnovém summitu NATO pak americký prezident Joe Biden potvrdil navíc vyslání dvou letek nejmodernějších stíhaček F-35 do Británie, zvýšení počtu torpédoborců ve španělských přístavech ze čtyř na šest a vytvoření nového armádního velitelství v Polsku.

inc natoaktual.cz
zpět na článek