natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Prezidenti na summitu NATO začínají pracovat. U večeře

  2. dubna 2008  18:01
  Neformální večeří začíná pracovní část třídenního summitu NATO v Rumunsku. I když při večeři nemají padnout formální rozhodnutí, očekává se komplikovaná debata u několika odstavců bukurešťské deklarace, jež na rozdíl od předchozích summitů nebyla zcela doladěna týdny předem. Právě večeře by mohla pomoci státníkům některé otázky vyjasnit.  

  "Při večeři půjde o výměnu názorů, nikoli o přijímání rozhodnutí, k tématům rozšiřování NATO, pozvání zemí do programu Akčního plánu členství (MAP) a o nejdůležitější alianční operace v Afghánistánu a Kosovu," řekl před večeří mluvčí NATO James Appathurai.

  "Budu Vás informovat, o čem se státníci při pojídání sendvičů bavili," zažertoval Appathurai s tím, že k večeři budou mít jistě něco lepšího.

  Nejistota Makedonie
  Pozvánku do NATO mají zítra dopoledne dostat Albánie, Chorvatsko a Makedonie. Právě vstup Makedonie může ale zablokovat Řecko, které si jméno Makedonie vyhrazuje pro svou severní provincii a chce, aby si republika Makedonie zvolila jiné jméno.

  "To není přímo problém NATO," reagoval dnes generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer na dotazy, jak by se Aliance k řeckému vetu postavila. Uvedl pouze, že bilaterální snahy Řecka a Makedonie o vyřešení problému stále pokračují.

  Řečtí představitelé ovšem i dnes naznačovali, že na nalezení dohody už není dost času. Pokud ke shodě nedojde, spekuluje se o možnosti, že NATO Makedonii vydá jakousi "podmínečnou pozvánku", která se bude ratifikovat, až se otázka jména vyřeší.

  Horký brambor: Ukrajina a Gruzie
  V rámci alianční debaty tak nejspíše bude u dnešní večeře nejžhavějším problémem posílení vztahů NATO s Ukrajinou a Gruzií, kde proti sobě stojí zejména USA, jež by rády obě země viděly v MAPu, a Německo s Francií, jež jsou proti tomuto kroku. Diplomaté zdůrazňují, že výsledek proto bude záležet zejména na dohodě Němců a Francouzů s USA.

  Pokud k ní nedojde, což je podle pozorovatelů pravděpodobné, v závěrečné summitové deklaraci pouze zazní slova o bližší spolupráci s tím, že k dalšímu pokroku by mohlo dojít až na summitu příští rok.

  Do Bukurešti dnes odpoledne přiletěla i delegace z České republiky, kterou vede prezident Václav Klaus, jenž se večeře v prezidentském paláci rovněž účastní. Česko vstup všech tří balkánských zemí do NATO podporuje a je i pro přizvání Gruzie a Ukrajiny do MAP.

  Čtěte také:
  Speciální příloha Summit NATO 2008

  pet natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media