"Při večeři půjde o výměnu názorů, nikoli o přijímání rozhodnutí, k tématům rozšiřování NATO, pozvání zemí do programu Akčního plánu členství (MAP) a o nejdůležitější alianční operace v Afghánistánu a Kosovu," řekl před večeří mluvčí NATO James Appathurai.
"Budu Vás informovat, o čem se státníci při pojídání sendvičů bavili," zažertoval Appathurai s tím, že k večeři budou mít jistě něco lepšího.
Nejistota Makedonie
Pozvánku do NATO mají zítra dopoledne dostat Albánie, Chorvatsko a Makedonie. Právě vstup Makedonie může ale zablokovat Řecko, které si jméno Makedonie vyhrazuje pro svou severní provincii a chce, aby si republika Makedonie zvolila jiné jméno.
"To není přímo problém NATO," reagoval dnes generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer na dotazy, jak by se Aliance k řeckému vetu postavila. Uvedl pouze, že bilaterální snahy Řecka a Makedonie o vyřešení problému stále pokračují.
Řečtí představitelé ovšem i dnes naznačovali, že na nalezení dohody už není dost času. Pokud ke shodě nedojde, spekuluje se o možnosti, že NATO Makedonii vydá jakousi "podmínečnou pozvánku", která se bude ratifikovat, až se otázka jména vyřeší.
Horký brambor: Ukrajina a Gruzie
V rámci alianční debaty tak nejspíše bude u dnešní večeře nejžhavějším problémem posílení vztahů NATO s Ukrajinou a Gruzií, kde proti sobě stojí zejména USA, jež by rády obě země viděly v MAPu, a Německo s Francií, jež jsou proti tomuto kroku. Diplomaté zdůrazňují, že výsledek proto bude záležet zejména na dohodě Němců a Francouzů s USA.
Pokud k ní nedojde, což je podle pozorovatelů pravděpodobné, v závěrečné summitové deklaraci pouze zazní slova o bližší spolupráci s tím, že k dalšímu pokroku by mohlo dojít až na summitu příští rok.
Do Bukurešti dnes odpoledne přiletěla i delegace z České republiky, kterou vede prezident Václav Klaus, jenž se večeře v prezidentském paláci rovněž účastní. Česko vstup všech tří balkánských zemí do NATO podporuje a je i pro přizvání Gruzie a Ukrajiny do MAP.
Čtěte také:
Speciální příloha Summit NATO 2008