natoaktual.cz

Prezidenti na summitu NATO začínají pracovat. U večeře

2. dubna 2008  18:01
Neformální večeří začíná pracovní část třídenního summitu NATO v Rumunsku. I když při večeři nemají padnout formální rozhodnutí, očekává se komplikovaná debata u několika odstavců bukurešťské deklarace, jež na rozdíl od předchozích summitů nebyla zcela doladěna týdny předem. Právě večeře by mohla pomoci státníkům některé otázky vyjasnit.  

"Při večeři půjde o výměnu názorů, nikoli o přijímání rozhodnutí, k tématům rozšiřování NATO, pozvání zemí do programu Akčního plánu členství (MAP) a o nejdůležitější alianční operace v Afghánistánu a Kosovu," řekl před večeří mluvčí NATO James Appathurai.

"Budu Vás informovat, o čem se státníci při pojídání sendvičů bavili," zažertoval Appathurai s tím, že k večeři budou mít jistě něco lepšího.

Nejistota Makedonie
Pozvánku do NATO mají zítra dopoledne dostat Albánie, Chorvatsko a Makedonie. Právě vstup Makedonie může ale zablokovat Řecko, které si jméno Makedonie vyhrazuje pro svou severní provincii a chce, aby si republika Makedonie zvolila jiné jméno.

"To není přímo problém NATO," reagoval dnes generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer na dotazy, jak by se Aliance k řeckému vetu postavila. Uvedl pouze, že bilaterální snahy Řecka a Makedonie o vyřešení problému stále pokračují.

Řečtí představitelé ovšem i dnes naznačovali, že na nalezení dohody už není dost času. Pokud ke shodě nedojde, spekuluje se o možnosti, že NATO Makedonii vydá jakousi "podmínečnou pozvánku", která se bude ratifikovat, až se otázka jména vyřeší.

Horký brambor: Ukrajina a Gruzie
V rámci alianční debaty tak nejspíše bude u dnešní večeře nejžhavějším problémem posílení vztahů NATO s Ukrajinou a Gruzií, kde proti sobě stojí zejména USA, jež by rády obě země viděly v MAPu, a Německo s Francií, jež jsou proti tomuto kroku. Diplomaté zdůrazňují, že výsledek proto bude záležet zejména na dohodě Němců a Francouzů s USA.

Pokud k ní nedojde, což je podle pozorovatelů pravděpodobné, v závěrečné summitové deklaraci pouze zazní slova o bližší spolupráci s tím, že k dalšímu pokroku by mohlo dojít až na summitu příští rok.

Do Bukurešti dnes odpoledne přiletěla i delegace z České republiky, kterou vede prezident Václav Klaus, jenž se večeře v prezidentském paláci rovněž účastní. Česko vstup všech tří balkánských zemí do NATO podporuje a je i pro přizvání Gruzie a Ukrajiny do MAP.

Čtěte také:
Speciální příloha Summit NATO 2008

pet natoaktual.cz
zpět na článek