natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Pobaltské státy kvůli ruským letadlům zvažují společnou obranu nebes

  29. května 2015  12:28
  Kvůli nevídané aktivitě ruského letectva v uplynulých měsících uvažují Litva, Lotyšsko a Estonsko o vytvoření společné protivzdušné obrany. Podle ministrů obrany tří pobaltských republik by součástí mohlo být pořízení protiletadlových systémů středního dosahu.  

  Americké letouny F-16 na cvičení Sabre Strike v Pobaltí | foto: U.S. Pennsylvania National Guard

  „Máme v plánu analyzovat možnost vytvoření systému protivzdušné obrany středního dosahu k posílení našich obranných schopností,“ uvedl litevský ministr obrany Juozas Olekas po setkání se svými protějšky. Důvodem jsou podle něj obavy o bezpečnost kvůli nevídané aktivitě ruského letectva v celém regionu.

  Podle ministrů obrany Estonska Svena Miksera a Lotyšska Raimondse Vejonise takové rozhodné kroky přicházejí „ve světle zvýšené hrozby“. Společně chtějí plány na možné posílení protivzdušné obrany konzultovat se strategickými spojenci - Spojenými státy a Polskem. Podrobnosti by mohly být zveřejněny už letos na podzim.

  Obavy v Pobaltí

  Především pobaltské země mají obavu, že by podobně jako na Krymu a na východní Ukrajině mohlo Rusko s pomocí hybridního způsobu boje podněcovat ruskojazyčnou menšinu k nepokojům a konfliktům a posléze vojensky uplatnit "právo na ochranu etnických Rusů v jiných zemích". Právě v trojlístku postsovětských republik - Litvě, Lotyšsku a Estonsku - totiž žijí početné ruské menšiny. V Lotyšsku a Estonsku je to zhruba čtvrtina populace, v Litvě pak přibližně 7 procent.

  Oznámení přichází jen několik dní poté, co trojlístek pobaltských států požádal v dopise vrchního velitele sil NATO o trvalé rozmístění aliančních sil na jejich území. Mělo být jít o 3 200 až 5 500 vojáků, kteří by se v Pobaltí vždy po několika měsících střídali.

  Litva, Lotyšsko ani Estonsko nemají stíhací letectvo a v ochraně jejich vzdušného prostoru se střídají některé členské státy NATO. Po loňské ruské anexi Krymu spojenci ztrojnásobili počet stíhaček, který tento úkol zajišťují.

  Předsunuté oddíly, vojenské sklady

  „Regionální obraná spolupráce v pobaltských státech je kritičtější než kdy jindy,“ konstatoval Olekas. Zdůraznil, že k uklidnění pobaltských zemí přispěje rozmístění „předsunutých skladů a zařízení“, které by umožnily sílám rychlé reakce NATO okamžitě reagovat na jakoukoli hrozbu v tomto regionu.

  Severoatlantická aliance před časem rozhodla v reakci na chování Ruska o zřízení šesti předsunutých či styčných skupin v Pobaltských zemích, Polsku, Rumunsku a Bulharsku. Skupiny složené z několika desítek vojáků z různých zemí mají koordinovat na daném území společná cvičení a v případě ohrožení zajišťovat bezproblémové přijetí bojových jednotek rychlé reakce.

  Záměrem je, aby v šestici zmiňovaných zemí také vznikly sklady s výstrojí a zásobami, aby bojové jednotky mohly kvůli rychlosti cestovat „nalehko“. V Polsku by pak mělo sídlit regionální velitelství.

  „To je jediné odstrašení, kterému naši sousedé rozumí,“ prohlásil šéf lotyšské diplomacie Edgars Rinkevics. „Máme tu revizionistickou mocnost v podobě Ruska, které se snaží změnit řád vytvořený po konci studené války.“

  Moskva však označuje posilování vojenské přítomnosti NATO v Pobaltí za „bezdůvodné hromadění sil, které má jen rozšířit vliv USA dál na východ“.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media