natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Unikátní simulátor vrtulníku v Ostravě chce NATO pro výcvik před Afghánistánem

  18. dubna 2012  15:16
  Věrně napodobí afghánské hory, poušť i všechny povětrnostní podmínky. Unikátní vrtulníkový simulátor na mošnovském letišti u Ostravy se stává součástí výcviku pilotů NATO před jejich vysláním do mise v Afghánistánu.  

  Výcvikový kurz pro piloty v unikátním vrtulníkovém simulátoru v Ostravě | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Na mošnovském letišti odstartoval první ze speciálních výcvikových kurzů pro chorvatské a české letce před jejich vysláním do mise v Afghánistánu. V roli instruktorů tam budou společně učit afghánské piloty zacházet s vrtulníky Mi-17.

  Jaký je ostravský simulátor, který učí Afghánce a Američany létat?

  Unikátní dvouletý výcvikový program je rozdělen do šesti kurzů. Každý se pak skládá z týdenního výcviku v ostravském simulátoru a dvoutýdenního skutečného létání v okolí chorvatského Zadaru. "Simulátor je velmi praktický v tom, že si můžete vyzkoušet věci, které v reálu dost dobře nejdou, od nouzových přistání až po havárie," pochvaluje si chorvatský pilot a jeden z vedoucích projektu Michael Križanič.

  Do kabiny realistického simulátoru vrtulníků ruského výrobce Mil už tady v centru společnosti HTP Ostrava usedla řada vojenských pilotů. Kromě českých také Američané nebo Afghánci. Nově teď nejmodernější techniku, která dokáže věrně napodobit jakékoliv prostředí a chování vrtulníku, využívají i chorvatští letci.

  Výcvikový kurz pro piloty v unikátním vrtulníkovém simulátoru v Ostravě
  Výcvikový kurz pro piloty v unikátním vrtulníkovém simulátoru v Ostravě
  Výcvikový kurz pro piloty v unikátním vrtulníkovém simulátoru v Ostravě

  Nedávno se z Afghánistánu vrátil a podle jeho zkušeností je prý naprosto nezbytné sjednotit výuku a školení afghánských letců. "Každá země má totiž výcvik trochu odlišný. To se při školení Afghánců ukázalo jako problém. Každý je učil trochu něco jiného," vysvětluje. Podle jeho českého kolegy Rudolfa Straky ze základny v Náměšti nad Oslavou je hlavním cílem, "aby takovým kurzem prošli všichni instruktoři, kteří do Afghánistánu postupně zamíří".

  Další body pro české plány

  Navíc by měla takováto společná příprava před nasazením v misi výrazně ušetřit finance v napnutých armádních rozpočtech. Na špičkovém simulátoru si piloti například vyzkoušejí chování stroje při létání ve vysokých nadmořských výškách nebo nebezpečné starty a přistání ve vířícím pouštním písku a prachu, který v reálu vrtulník doslova oslepí. Čeští letci kvůli těmto zkušenostem v minulosti cvičili například v Izraeli.

  "Tady můžete donekonečna opakovat i opravdu nebezpečná cvičení a manévry bez toho, že by hrozilo nějaké zranění nebo poškození techniky. Navíc je to neporovnatelně levnější než skutečné létání," konstatoval šéf Sekce rozvoje druhů sil na ministerstvu obrany Bohuslav Dvořák.

  Nový speciální kurz pro chorvatské a české letce je financován v rámci mezinárodní vrtulníkové iniciativy, kterou Česko vede. Zhruba jeden milion eur na něj poskytli spojenci z Dánska a Norska.

  Kurz navíc přesně zapadá do českých plánů na vybudování multinárodního vrtulníkového výcvikového centra NATO. Obecně se počítá s tím, že NATO rozhodne o zřízení centra za měsíc na summitu v Chicagu. "Největší přínos je v tom, že se daří standardizovat výukové normy, podle kterých se cvičí pak Afghánci. V Afghánistánu je kurzů celá řada o osnovy jednotlivých zemí se podstatně lišily," řekl náměstek ministra obrany Jiří Šedivý.

  Podle něj je projekt pro Českou republiku další výbornou referencí. "Ukazujeme, že náš záměr, vybudovat mnohonárodní výcvikové centrum pro vrtulníkový výcvik v rámci NATO i EU, je uskutečnitelný," dodal Šedivý. Zájem o výcvikový program v Ostravě a Zadaru už projevily i další země. "Nechci zatím jmenovat konkrétní státy, ale jde o tři členské země NATO a další tři partnerské státy," řekl Šedivý.

  Lubomír Světnička natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media