Na mošnovském letišti odstartoval první ze speciálních výcvikových kurzů pro chorvatské a české letce před jejich vysláním do mise v Afghánistánu. V roli instruktorů tam budou společně učit afghánské piloty zacházet s vrtulníky Mi-17.
Jaký je ostravský simulátor, který učí Afghánce a Američany létat? |
Unikátní dvouletý výcvikový program je rozdělen do šesti kurzů. Každý se pak skládá z týdenního výcviku v ostravském simulátoru a dvoutýdenního skutečného létání v okolí chorvatského Zadaru. "Simulátor je velmi praktický v tom, že si můžete vyzkoušet věci, které v reálu dost dobře nejdou, od nouzových přistání až po havárie," pochvaluje si chorvatský pilot a jeden z vedoucích projektu Michael Križanič.
Do kabiny realistického simulátoru vrtulníků ruského výrobce Mil už tady v centru společnosti HTP Ostrava usedla řada vojenských pilotů. Kromě českých také Američané nebo Afghánci. Nově teď nejmodernější techniku, která dokáže věrně napodobit jakékoliv prostředí a chování vrtulníku, využívají i chorvatští letci.
Nedávno se z Afghánistánu vrátil a podle jeho zkušeností je prý naprosto nezbytné sjednotit výuku a školení afghánských letců. "Každá země má totiž výcvik trochu odlišný. To se při školení Afghánců ukázalo jako problém. Každý je učil trochu něco jiného," vysvětluje. Podle jeho českého kolegy Rudolfa Straky ze základny v Náměšti nad Oslavou je hlavním cílem, "aby takovým kurzem prošli všichni instruktoři, kteří do Afghánistánu postupně zamíří".
Další body pro české plány
Navíc by měla takováto společná příprava před nasazením v misi výrazně ušetřit finance v napnutých armádních rozpočtech. Na špičkovém simulátoru si piloti například vyzkoušejí chování stroje při létání ve vysokých nadmořských výškách nebo nebezpečné starty a přistání ve vířícím pouštním písku a prachu, který v reálu vrtulník doslova oslepí. Čeští letci kvůli těmto zkušenostem v minulosti cvičili například v Izraeli.
"Tady můžete donekonečna opakovat i opravdu nebezpečná cvičení a manévry bez toho, že by hrozilo nějaké zranění nebo poškození techniky. Navíc je to neporovnatelně levnější než skutečné létání," konstatoval šéf Sekce rozvoje druhů sil na ministerstvu obrany Bohuslav Dvořák.
Nový speciální kurz pro chorvatské a české letce je financován v rámci mezinárodní vrtulníkové iniciativy, kterou Česko vede. Zhruba jeden milion eur na něj poskytli spojenci z Dánska a Norska.
Kurz navíc přesně zapadá do českých plánů na vybudování multinárodního vrtulníkového výcvikového centra NATO. Obecně se počítá s tím, že NATO rozhodne o zřízení centra za měsíc na summitu v Chicagu. "Největší přínos je v tom, že se daří standardizovat výukové normy, podle kterých se cvičí pak Afghánci. V Afghánistánu je kurzů celá řada o osnovy jednotlivých zemí se podstatně lišily," řekl náměstek ministra obrany Jiří Šedivý.
Podle něj je projekt pro Českou republiku další výbornou referencí. "Ukazujeme, že náš záměr, vybudovat mnohonárodní výcvikové centrum pro vrtulníkový výcvik v rámci NATO i EU, je uskutečnitelný," dodal Šedivý. Zájem o výcvikový program v Ostravě a Zadaru už projevily i další země. "Nechci zatím jmenovat konkrétní státy, ale jde o tři členské země NATO a další tři partnerské státy," řekl Šedivý.