natoaktual.cz

Metnar nechá znovu prověřit cenu za sledovací systémy

20. února 2020  10:25
Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) nechá znovu prověřit cenu za nákup dvou kompletů pasivních sledovacích systémů DPET. Místo původních vládou schválených 780 milionů korun má obrana za dodávky zaplatit zhruba 1,5 miliardy. Ministr slíbil další šetření po jednání sněmovního výboru pro obranu.  

Pasivní sledovací systém VERA-NG | foto: Era Pardubice

Opětovné prověření ceny doporučili ministerstvu obrany poslanci výboru pro obranu na svém středečním jednání za zavřenými dveřmi. Kritizovaná zakázka na dodávky svou pasivních sledovacích systémů pro armádu byla jedním z hlavních témat.

„Abychom všichni měli jistotu, že tady nedošlo k nějakému mrhání prostředků daňových poplatníků, tak jsme požádali pana ministra, aby ještě jednou provedl přezkum té ceny,“ uvedla po schůzce předsedkyně výboru Jana Černochová (ODS).

Ministr Metnar prověření přislíbil. Znovu. Zakázku před několika týdny nechal prověřit už jednou. Kontrola však po procesní stránce žádná pochybení neodhalila. Hodnotu zakázky navíc ověřil nezávislý znalecký posudek.

„Postavím nezávislý expertní tým,“ konstatoval s tím, že nechá prověřit každou konkrétní položku zakázky. Potvrdil také informaci serveru iROZHLAS.cz, že si Vojenská policie vyžádala dokumenty, které se nákupu pasivních sledovacích systémů týkají.

Náměstek pro vyzbrojování Říha rezignoval kvůli nákupu sledovacích systémů

Obrana od ledna čelí kvůli této zakázce tvrdé kritice. V reakci na ni odstoupil náměstek ministra obrany pro vyzbrojování Filip Říha.

Ministerstvo obrany od českého výrobce ERA Pardubice pořizuje dva komplety nazvané DPET, jejichž jádrem jsou špičkové pasivní sledovací systémy Věra NG. Ty dovedou odhalit a sledovat v okruhu několika set kilometrů až 200 cílů, aniž by byly samy odhaleny. Na rozdíl od klasického radaru totiž nic nevysílají, ale samy elektromagnetické signály monitorují.

Když před rokem úřad informaci o zakázce předkládal vládě, uváděl jako předpokládanou cenu zhruba 780 milionů korun s DPH. Podle Metnara tato částka vycházela z roku 2015, tedy ze starého ocenění systému, který armáda už měla, ale který nedosahuje zdaleka takových parametrů jako nové komplety. Ministerstvo čelilo kritice také kvůli tomu, že když před šesti lety koupila pasivní sledovací systémy Věra Severoatlantická aliance, zaplatila jen 433 milionů bez DPH.

Ministerstvo i experti ale argumentují, že jde o zcela jinou generaci sledovacího systému. Komplety pro českou armádu se značně liší. Zatímco alianční systémy nemají žádnou ochranu a jsou schopné detekovat jen vzdušné cíle, komplety pro armádu jsou připravené pro vyslání do bojových misí - mají balistickou ochranu a dovedou detekovat všechny cíle.

Poslanci výboru se zakázkou zabývali již před dvěma týdny. Obrana jim poskytla utajované informace, se kterými se chtěli poslanci podrobněji seznámit.

Kromě nákupu pasivních sledovacích prostředků čelí ministerstvo obrany kritice také kvůli předem oznámené a skutečné ceně u nákupu mobilních rušičů komunikace STARKOM - z 960 milionů na 1,453 miliardy korun.

Kvůli velkým rozdílům mezi předpokládanou a skutečnou cenou Metnar tento týden také zatím zastavil zakázky pro státní podniky VOP CZ a LOM Praha na modernizaci 33 tanků T-72M4CZ a 15 vrtulníků Mi-171Š. Jde o rozpracované zakázky, u kterých nebyla dosud podepsaná smlouva, a nebyly ještě ani předloženy ke schválení kolegiu ministra obrany. V obou případech ale byla ve vládních materiálech uvedena neodpovídající předpokládaná hodnota.

„Přijal jsem jednoznačná opatření, aby se neopakovaly takové chyby. A kontrolní mechanismy zafungovaly. U rozběhnutých zakázek na modernizaci tanků a transportních vrtulníků zatím nedošlo k podpisu smluv. A nestane se tak, dokud nebude známá a zdůvodněná reálná cena. Žádné velké navýšení cen nebudu tolerovat. Chci, aby vše bylo po faktické a procesní stránce zcela v pořádku,“ prohlásil Metnar.

inc natoaktual.cz
zpět na článek