natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Záloha dostane nové útočné pušky i balistickou ochranu, slíbil Opata

  7. prosince 2018  17:35
  Nejpozději do roku 2021 dostanou příslušníci Aktivní zálohy nové útočné pušky Bren a pak také balistickou ochranu, slíbil náčelník Generálního štábu Aleš Opata. "Jsme jedna republika, jedna armáda," řekl velitelům záložních jednotek.  

  Cvičení Aktivní zálohy Hradba 2018 na letišti v Mošnově | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  „V době míru je aktivní záloha jedinou zálohou, kterou může Vláda České republiky povolat v případě potřeb. Nedělám rozdíly mezi jednotkami aktivní zálohy a profesionálními vojáky,“ uvedl náčelník Generálního štábu Aleš Opata na pražské schůzce Rady velitelů aktivní zálohy. Ta je stálým poradním orgánem pro rozvoj záloh.

  Mezi projekty takzvaného okamžitého dopadu patří podle Opaty výstroj a vybavení vojáků. Všechny jednotky Aktivní zálohy tak budou postupně vybaveny stejně jako profesionální jednotky.

  „A to nejpozději do roku 2021 útočnou puškou Bren a nejpozději do roku 2024 prostředky balistické ochrany jednotlivce. Jsme jedna republika, jedna armáda,“ konstatoval Opata. Dosud záložníci používali při výcviku starší vybavení i výstroj.

  Kolem letiště vyrostla hradba. Záložáci odrážejí útoky, loví narušitele

  Opata upozornil, že od nového roku bude zahájen aktivní nábor k dalším šesti jednotkám Aktivní zálohy, například k 26. pluku velení, řízení a průzkumu, Správě letiště Pardubice nebo 151. ženijnímu praporu.

  Podle Opaty navyšování počtu aktivních záložníků vysoko překročilo původní plány velení armády. V začátku prosince měla záloha 2 788 členů, z toho 234 žen. Po celé republice působí 44 jednotek, z toho 30 u bojových a podpůrných útvarů a 14 pěších rot při krajských vojenských velitelstvích, uvedla mluvčí Generálního štábu Vlastmila Cyprisová.

  Podle plánu chce mít armáda do roku 2025 k dispozici až 5 tisíc příslušníků aktivní zálohy. Zájemci o členství v aktivních zálohách musí být bezúhonní, splnit zdravotní prohlídku a psychotesty. Lidé bez základní vojenské služby musí projít šestitýdenním vojenským výcvikem.

  Aktivní záloha má letos za sebou doposud největší cvičení ve své historii s názvem Hradba 2018. Na jaře armáda na něj povolala postupně zhruba 1 400 záložníků z celé České republiky. Cvičné mise simulovaly opatření po teroristických útocích v Evropě. Záložníci chránili kritickou infrastrukturu včetně letišť, hlídkovali s policií ve městech i na hranicích.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media