natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • NATO zkouší ubránit Estonsko v největších manévrech za poslední roky

  3. listopadu 2013  16:07
  V Polsku a Pobaltí začalo největší vojenské cvičení NATO za posledních sedm let. Aliance testuje své jednotky rychlé reakce, které mají podle scénáře ubránit Estonsko před útokem "fiktivního státu". Do manévrů se zapojí i Češi.  

  Zahájení cvičení Steadfast Jazz v Polsku | foto: SHAPE

  Do týdenních manévrů "Steadfast Jazz 2013" na zemi, na moři i ve vzduchu se zapojí na šest tisíc vojáků z osmadvaceti členských a partnerských států Aliance včetně Česka.

  Síly rychlé reakce

  Speciální mnohonárodní jednotky, připravené rychle zasahovat na různých místech ve světě. Jsou určeny pro operace

  v krizových situacích, pomáhají v boji proti terorismu, při evakuaci civilistů, slouží jako demonstrativní síly pro odražení agrese.

  Česká armáda pro NRF v minulosti pravidelně vyčleňovala protichemickou jednotku. Operačního nasazení o síle 25 tisíc vojáků jsou jednotky schopny od podzimu 2006.

  Na vzniku expedičních jednotek se členské státy NATO dohodly během pražského summitu v roce 2002.

  Částečně byly jednotky nasazeny v postižených oblastech po hurikánu Katrina ve Spojených státech nebo po zemětřesení v Pákistánu.

  V Baltském moři operuje tucet válečných lodí Aliance včetně ponorek a na nebi se zapojí na 50 letounů a desítka vrtulníků.

  "Cílem je ujistit se, že naše Síly rychlé reakce (NRF) jsou připraveny bránit jakéhokoliv spojence a vypořádat se s každou hrozbou," uvedl generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

  Scénář cvičení počítá s útokem "fiktivního státu" na Estonsko a NATO jako celek vysílá v rámci kolektivní obrany své jednotky.

  Cvičení slouží jako certifikační pro ty jednotky, které mají v rámci Sil rychlé reakce držet po celý příští rok nepřetržitou pohotovost. To se právě týká i českých specialistů, kteří se v polském výcvikovém prostoru Drawsko Pomorskie do manévru zapojí v sestavě mnohonárodního praporu radiační, chemické a biologické ochrany.

  Čeští chemici zajišťují ve cvičných operacích ochranu spojeneckých jednotek. Z polské Poznaně zase zajišťují podporu pozemním jednotkám čeští piloti s letouny L-159 a do cvičných misí snad Polskem se zapojí i stíhači s gripeny. Startovat však budou z domovské základny v Čáslavi a měli by si vyzkoušet i tankování za letu.

  Tým českých předsunutých leteckých návodčích, kteří navádějí letouny na cíl, operuje přímo na polském území a další čeští vojáci pak působí na velitelstvích v Lotyšsku, Polsku i Norsku.

  Aliance se vrací ke kořenům

  Manévry jsou považovány za návrat ke kořenům NATO. Po plánovém odchodu spojenců z Afghánistánu se Aliance opět zaměří na svůj základní smysl - tedy kolektivní ochranu. Podobné rozsáhlé manévry chce pořádat každý rok.

  V Polsku a Baltském moři spojenci v takové míře testovali své síly naposledy v roce 2002.

  Představitelé Aliance odmítli, že by manévry byly otevřenou demonstrací síly vůči Rusku, zvláště pobaltské republiky nebo Polsko ale cvičení vítají právě v souvislosti s východním sousedem. Moskva totiž pravidelně pořádá své rozsáhlé manévry u polských hranic.

  Ačkoliv Aliance přímo na manévry pozvala ruské vojenské pozorovatele, ruská média manévry označují za"návrat ducha studené války".

  "Ruské ministerstvo obrany byla zmateno proklamovaným cílem tohoto cvičení, který počítal s evokací článku 5 Washingtonské smlouvy, kdy dojde k reakci na agresi proti Polsku. Tyto drily jsou v duchu studené války," řekl například náměstek ministra obrany Anatolij Antonov agentuře RIA Novosti.

  Připomněl, že narozdíl od cvičení NATO byly například nedávné rusko-běloruské manévry zaměřené jen na protiteroristické operace a boj proti ilegálním skupinám pronikajícím na běloruské území.

  Nicméně právě tyto manévry nazvané "Západ 2013", do kterých se zapojilo až 13 tisíc ruských a běloruských vojáků, byly největším cvičením od rozpadu Sovětského svazu.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media