natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • NATO zůstane v Kosovu i poté, kdy oblast získá svůj status

  9. března 2007  6:59
  Severoatlantická aliance zůstane v Kosovu i poté, co bude definován jeho nový status. Potvrdil to v Bělehradu generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer. Nedávné manifestace kosovských Albánců, kteří požadují okamžitou nezávislost, totiž vzbudily obavy ze vzestupu násilí.  

  "Spojenci z NATO podporují návrhy (zvláštního zmocněnce generálního tajemníka OSN Marttiho) Ahtisaariho a vojáci Aliance v rámci KFOR zůstanou v Kosovu, aby chránili všechny jeho občany," řekl de Hoop Scheffer po včerejším setkání se srbským prezidentem Borisem Tadičem.

  Srbský prezident podtrhl, že bezpečnost v Kosovu je životně důležitá pro výsledek jednání o budoucím statusu provincie. "Je třeba důsledně předcházet jakýmkoli incidentům v Kosovu," uvedl Tadić a dodal: "Očekáváme, že KFOR a NATO využijí svou autoritu a své prostředky, aby v nadcházejícím období zajistily absolutní bezpečnost srbskému obyvatelstvu v Kosovu."

  Jaap de Hoop Scheffer neupřesnil, jak dlouho budou jednotky NATO v Kosovu rozmístěny, až bude rozhodnuto o jeho statusu.

  Ahtisaariho plán sice předpokládá širokou formu svrchovanosti pro Kosovo pod dohledem Evropské unie, ale kosovskoalbánské sdružení Sebeurčení ho považuje za nedostatečný a chce okamžitou nezávislost.

  Sebeurčení nedávno uspořádalo dvě demonstrace proti plánu zmocněnce OSN, na nichž se pokaždé sešly tisíce lidí. Při jedné z nich došlo k potyčkám s policií, při nichž byli dva demonstranti zabiti.

  Ahtisaariho plán, mírně pozměněný po jednání srbských a kosovskoalbánských činitelů ve Vídni, Bělehrad v sobotu odmítl.

  De Hoop Scheffer řekl, že jedinou zárukou bezpečnosti a stability na Balkáně je začlenění do euroatlantických struktur. "Přijetí Srbska do Partnerství pro mír je jasnou známkou toho, že tento proces bereme vážně," zdůraznil.

  Srbsko přistoupilo k Partnerství pro mír loni v prosinci, přestože nesplnilo podmínku Aliance vydat údajné válečné zločince trestnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii v Haagu.

  ČTK natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media