natoaktual.cz

NATO zůstane v Kosovu i poté, kdy oblast získá svůj status

9. března 2007  6:59
Severoatlantická aliance zůstane v Kosovu i poté, co bude definován jeho nový status. Potvrdil to v Bělehradu generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer. Nedávné manifestace kosovských Albánců, kteří požadují okamžitou nezávislost, totiž vzbudily obavy ze vzestupu násilí.  

"Spojenci z NATO podporují návrhy (zvláštního zmocněnce generálního tajemníka OSN Marttiho) Ahtisaariho a vojáci Aliance v rámci KFOR zůstanou v Kosovu, aby chránili všechny jeho občany," řekl de Hoop Scheffer po včerejším setkání se srbským prezidentem Borisem Tadičem.

Srbský prezident podtrhl, že bezpečnost v Kosovu je životně důležitá pro výsledek jednání o budoucím statusu provincie. "Je třeba důsledně předcházet jakýmkoli incidentům v Kosovu," uvedl Tadić a dodal: "Očekáváme, že KFOR a NATO využijí svou autoritu a své prostředky, aby v nadcházejícím období zajistily absolutní bezpečnost srbskému obyvatelstvu v Kosovu."

Jaap de Hoop Scheffer neupřesnil, jak dlouho budou jednotky NATO v Kosovu rozmístěny, až bude rozhodnuto o jeho statusu.

Ahtisaariho plán sice předpokládá širokou formu svrchovanosti pro Kosovo pod dohledem Evropské unie, ale kosovskoalbánské sdružení Sebeurčení ho považuje za nedostatečný a chce okamžitou nezávislost.

Sebeurčení nedávno uspořádalo dvě demonstrace proti plánu zmocněnce OSN, na nichž se pokaždé sešly tisíce lidí. Při jedné z nich došlo k potyčkám s policií, při nichž byli dva demonstranti zabiti.

Ahtisaariho plán, mírně pozměněný po jednání srbských a kosovskoalbánských činitelů ve Vídni, Bělehrad v sobotu odmítl.

De Hoop Scheffer řekl, že jedinou zárukou bezpečnosti a stability na Balkáně je začlenění do euroatlantických struktur. "Přijetí Srbska do Partnerství pro mír je jasnou známkou toho, že tento proces bereme vážně," zdůraznil.

Srbsko přistoupilo k Partnerství pro mír loni v prosinci, přestože nesplnilo podmínku Aliance vydat údajné válečné zločince trestnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii v Haagu.

ČTK natoaktual.cz
zpět na článek