natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • NATO okamžitě posílí obranu kvůli situaci na Ukrajině

  16. dubna 2014  16:55
  Více letounů a válečných lodí na obranu členských zemí. Taková je reakce NATO na aktuální vývoj na Ukrajině a především na desetitisíce ruských vojáků u ukrajinských hranic. Opatření na posílení obrany budou realizována okamžitě, oznámil šéf aliance Anders Fogh Rasmussen.  

  Satelitní snímek ruských letounů a vrtulníků u ukrajinských hranic | foto: SHAPE

  "Přijali jsme vojenské kroky, o nichž si myslíme, že jsou v tomto stadiu nutné k zajištění efektivní kolektivní obrany," prohlásil Rasmussen s tím, že spojenci stále věří v politické a mírové řešení krize na Ukrajině. Vojenská opatření ale spojencům umožní adekvátně reagovat na další vývoj.

  "Nepůjdu do operačních detailů, ale mohu říci, že posílení bude dostatečné," uvedl Rasmussen. Slíbil především více bojových letadel ve vzduchu, například při intenzivnějším hlídkování v Pobaltí, více válečných lodí v Baltském moři, východním Středomoří i jinde podle potřeby. 

  Posílení obrany má demonstrovat sílu alianční solidarity. "Budeme mít více letadel ve vzduchu, více lodí na vodě a budeme více připraveni na zemi. Jsme připraveni revidovat naše obranné plány a vytvořit nové," prohlásil generální tajemník NATO po středeční schůzce Severoatlantické rady. 

  Satelitní snímek ruských jednotek poblíž ukrajinských hranic

  To samé letiště, ale o rok dříve

  Opatření mají být podle něj realizována ihned a další mohou v případě potřeby následovat v dalších týdnech a měsících. "NATO bude chránit každého spojence a bránit jakémukoli ohrožení naší základní bezpečnosti," řekl Rasmussen.

  Například Nizozemsko má vyslat další stíhací letouny do Polska. Německo přispěje podle agentur vojenskou zásobovací lodí do Baltského moře a vysláním až deseti stíhaček Eurofighter do Pobaltí. Pokračovat mají také hlídkové lety letounů včasné výstrahy AWACS nad Polskem a Rumunskem.

  Snímky ruských jednotek jsou pravé

  Podle Aliance se počet ruských vojáků u hranic s Ukrajinou nijak výrazně nezměnil. Moskva přitom uvedla, že nařídila stažení části jednotek. Vrchní velitel sil NATO v Evropě Philip Breedlove uvedl, že je v oblasti rozmístěno stále zhruba 40 tisíc ruských vojáků.

  Vrchní alianční velitelství (SHAPE) také odmítlo obvinění ruských představitelů, že satelitní snímky dokazující přítomnost ruských sil u hranic s Ukrajinou, jsou podvrhy.

  Satelitní snímek ruských jednotek poblíž ukrajinských hranic

  Satelitní snímek oblasti Belgorodu před rozmístěním ruských jednotek

  "Zveřejněné snímky byly shromážděny pomocí satelitu DigitalGlobe 'Constellation' na konci března a začátku dubna roku 2014. Snímky jsou klasifikovány a jsou komerčně dostupné ve veřejném archivu DigitalGlobe. Velitelství SHAPE snímky v žádném případě nezměnilo ani neupravovalo," uvádí se v oficiálním oznámení.

  Ruští představitelé předtím namítali, že snímky jsou více jak rok staré a ukazují početné ruské jednotky během manévrů. Velitelství proto uvolnilo další satelitní záběry, aby bylo možné ruské spekulace vyvrátit a porovnat.

  "Stojíme pevně za svým hodnocením, že ruské síly jsou v počtu 35 až 40 tisíc vojáků v blízkosti hranic s Ukrajinou a jsou vybaveny bojovými vozidly pěchoty, tanky, bojovými letouny, logistikou a dělostřelectvem," konstatuje alianční velení.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media