natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • NATO pozastavilo výcvikovou misi v Iráku kvůli obavám o bezpečnost

  6. ledna 2020  17:29,  aktualizováno  20:22
  Severoatlantická aliance přerušila výcvikovou misi v Iráku kvůli obavám o bezpečnost personálu, oznámil po mimořádné pondělní schůzce velvyslanců členských zemí šéf NATO Jens Stoltenberg. V zemi působí přes 500 zahraničních instruktorů včetně 40 českých vojáků. Aliance je připravena misi obnovit, jakmile to bude možné.  

  Výcvik iráckých bezpečnostních složek | foto: DVIDS

  „Spojenci vyjádřili silnou podporu pokračování boje proti ISIS a výcvikové mise v Iráku. Ve všem, co děláme, je ale bezpečnost našeho personálu prvořadá. Proto jsme dočasně výcvik iráckých bezpečnostních sil pozastavili,“ prohlásil Stoltenberg.

  Aliance je podle jeho slov ale připravena v misi okamžitě pokračovat, jakmile to situace dovolí. „Přijímáme všechna nezbytná opatření k ochraně našich lidí,“ dodal Stoltenberg.

  Mimořádnou schůzku Severoatlantické rady na úrovni velvyslanců svolal Stoltenberg s ohledem na vývoj bezpečnostní situace v Iráku poté, co Spojené státy minulý týden na přímý příkaz amerického prezidenta Donalda Trumpa při úderu bezpilotním letounem zabily u bagdádského letiště íránského vojenského stratéga generála Kásema Solejmáního.

  „Bylo to rozhodnutí USA. Není to rozhodnutí, k němuž by dospěla globální koalice nebo NATO,“ řekl Stoltenberg na dotaz, zda Aliance podporuje zabití vůdce íránských elitních gard.

  Podle Stoltenberga si velvyslanci vyslechli podrobné informace o tom, co vedlo americkou stranu k takové akci. Všichni spojenci podle jeho slov opakovaně vyjádřili znepokojení z podpory Teheránu teroristickým skupinám v celém širším regionu.

  „Spojenci vyzvali ke zdrženlivost a de-eskalaci situace. Nový konflikt by nebyl v zájmu nikoho. Írán se musí zdržet dalšího násilí a provokací,“ prohlásil Stoltenberg.

  Jak dodal, spojenci už dlouhá léta vyjadřují obavy z destabilizačních aktivit Teheránu na Středním východě. „Souhlasíme s tím, že Írán nesmí nikdy získat jadernou zbraň. Sdílíme proto obavy z íránských raketových zkoušek,“ řekl šéf NATO a připomněl nedávné íránské údery na saúdské energetické zařízení nebo sestřelení amerického bezpilotního letounu.

  Čeští vojáci jsou v pořádku

  V Iráku působí v rámci mise NATO přes 500 zahraničních vojáků, většinou instruktorů, kteří se podílejí na výcviku iráckých bezpečnostních sil. Cílem mise je připravit irácké složky tak, aby byly schopné zamezit pokusům o návrat teroristické organizace Islámský stát do země. A spojenci ji považují za důležitý příspěvek příspěvkem k úsilí mnohonárodní koalice.

  V zemi je také zhruba 40 českých vojáků, jde o instruktory výcviku z řad vojenských policistů a příslušníků chemického vojska. V Bagdádu je také pět českých policistů.

  Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) už dříve během dne uvedl, že nemá informace o tom, že by na základnách v Iráku českým vojákům hrozilo nebezpečí. O dalším postupu se Česká republika podle něj radí se spojenci.

  Solejmání, který velel oddílům Kuds a který byl na americkém seznamu teroristů, zemřel v pátek při raketovém útoku z amerického dronu u letiště v Bagdádu. Spolu s ním přišel o život kromě dalších lidí zástupce velitele vlivných iráckých milicí Abú Mahdí Muhandis.

  Teherán varoval, že atentát na Solejmáního se rovná vyhlášení války a jeho odpověď na něj bude tvrdá. Americký prezident Donald Trump několikrát pohrozil odvetnou akcí v případě, že by Írán zaútočil na americké cíle. Irácký parlament v neděli vyzval vládu v Bagdádu, aby udělala kroky vedoucí k odchodu všech cizích vojáků ze země.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media