natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Radary pročesávají nebe nad Tureckem, zemi už chrání střely Patriot

  8. února 2013  18:19
  Turecké území už je pod ochranou NATO před možnými útoky ze strany Sýrie. Aktivováno bylo postupně pět baterií střel Patriot. Po nizozemských a německých se naposledy připojila pod alianční velení i jedna americká u tureckého města Gaziantep.  

  Baterie amerických střel Patriot nad tureckým městem Gaziantep | foto: NATO photos

  Americká baterie střel Patriot byla rozmístěna na kopci nad městem. "Americká jednotka s Patrioty v Gaziantepu je pod velením NATO a plně operační," potvrdil Cengiz Alabacak z tureckého generálního štábu.

  Spojené státy většinou komponentů systému dopravovaly do Turecka po moři. Druhá baterie bude aktivována v polovině února. "Aktivovali jsme první z našich dvou baterií, které pomohou chránit více než jeden a půl milionu lidí žijících v okolí města," konstatoval Steve Richmond z velitelství americké protivzdušné a protiraketové obrany.

  Jak funguje systém Patriot

  Systém Patriot - infografika

  Taktický mobilní raketový systém využívající střely dlouhého doletu typu země-vzduch s operačním dosahem až 160 kilometrů. Systém Patriot začala vyvíjet americká společnost Raytheon už počátkem 60. let. Od roku 1984 je ve výzbroji armády Spojených států.
  Systém umožňuje likvidovat taktické balistické rakety, střely s plochou dráhou letu i letadla. Osvědčil se například v roce 1990 během první války v Perském zálivu, kdy chránil koaliční jednotky před iráckými raketami typu Scud.
  Mimo Spojené státy využívají systém Tchaj-wan, Egypt, Izrael, Japonsko, Kuvajt, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty. Z evropských spojenců mají střely k dispozici Německo, Nizozemsko, Polsko, Španělsko a Řecko.

  Protivzdušnou obranu před možnými syrskými útoky už koncem měsíce posílily čtyři baterie Patriotů, pod dvou z Německa a Nizozemska. Na čtyři sta německých vojáků je rozmístěno v okolí města Kahramanmaras a 360 nizozemských pak u města Adana.

  Všech šest baterií by dohromady mělo poskytnout ochranný deštník před možnými útoky ze syrské strany pro zhruba 3,5 milionů Turků. Na turecké území loni na podzim ze Sýrie dopadlo několik dělostřeleckých a minometných granátů. Obavy ale panují především z balistických střel a chemických zbraní, které má syrský režim k dispozici. O pomoc požádala spojence sama Ankara a NATO v prosinci rozhodlo o vyslaní střel Patriot.

  Alianční mise je naplánována na jeden rok a jednotky rozmístěné v Turecku spadají pod velitelství NATO v německém Ramsteinu. Do mise se také zapojili čeští vojáci. Čtyřčlenná skupina specialistů z Lipníka nad Bečvou zajišťuje spojení nizozemských jednotek z aliančním velením.

  Rozmístění střel Patriot na ochranu Turecka

  Rozmístění střel Patriot na ochranu Turecka

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media