natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Jsme připravení vás přivítat, chválil šéf NATO Severní Makedonii

  4. června 2019  13:29
  Severoatlantická aliance pochválila Severní Makedonii za provádění reforem. Skopje zvyšuje své výdaje na obranu a do roku 2024 chce dosáhnout hranice 2 procent HDP. Podle šéfa NATO Jense Stoltenberga se už příští rok země stane plnohodnotným třicátým členem Aliance.  

  Makedonský ministr zahraničí Nikola Dimitrov s šéfem NATO Jensem Stoltenbergem při podpisu protokolu o přistoupení do Aliance | foto: NATO Photos

  „Jsme připraveni vás přivítat,“ řekl Jens Stoltenberg po setkání s makedonským premiérem Zoranem Zaevem ve Skopje.

  Podle šéfa NATO se Severní Makedonie, jak zní nový název země, stane plnohodnotným členem Aliance příští rok, jakmile všechny současné členské země dokončí ratifikaci.

  „Je důležité pochválit Severní Makedonii za reformy, které provedla,“ dodal Stoltenberg. Země plánuje zvýšit výdaje na obranu na 2 procenta HDP do roku 2024. V Současnosti dává asi jedno procento. Podle premiéra Zorana Zaeva budou prostředky použity nejen na modernizaci armády, ale také na zvýšení schopností v souladu s makedonskými plány a strategickými prioritami NATO.

  „Jsme připraveni zaujmout naše oprávněné místo jako plnohodnotný člen NATO,“ prohlásil Zaev.

  Tím se země stane, až přijetí ratifikují parlamenty všech 29 současných členů Aliance. Jako první protokol ratifikovalo Řecko, s nímž dřívější Makedonie vedla dlouholetý spor o název země. Ten teprve až loni v létě ukončila dohoda premiérů obou zemí Zorana Zaeva a Alexise Tsiprase o přejmenování země na Republiku Severní Makedonie či zkráceně jen Severní Makedonii.

  Protokol o přistoupení do dnešního dne prakticky schválilo už čtrnáct členských zemí NATO. Česká republika mezi nimi zatím není. Severní Makedonie se může připojit, jakmile tak učiní zbývajících 15 členů. Premiér Zaev očekává, že by to mohlo být do konce října. Americký Senát by mohl o ratifikaci hlasovat už v polovině června.

  Makedonie čekala na pozvánku do NATO už od roku 2002. Prakticky šestnáct let Atény blokovaly zahájení přístupového procesu. Tvrdily, že toto pojmenování přísluší jen oblasti na severu Řecka a požadovaly, aby bývalá jugoslávská republika, která vznikla v roce 1991, užívala jiný název.

  Skopje na mezinárodní scéně užívala proto název Bývalá jugoslávská republika Makedonie (FYROM), pod kterým byla země na nátlak řecké diplomacie v roce 1993 také přijata do OSN. Více než 120 zemí světa, včetně Ruska, USA i České republiky, zemi uznávalo i pod názvem Makedonská republika.

  Protokol o přistoupení Severní Makedonie k NATO podepsal 6. února v Bruselu makedonský ministr zahraničí Nikola Dimitrov s velvyslanci všech členských států Aliance. O dva dny později dokument ratifikoval jako první řecký parlament.

  „Změna je možná, odvaha se vyplatí,“ poznamenal v pondělí ve Skopje Stoltenberg. Podotkl, že členství v NATO je důležité nejen pro samotnou Severní Makedonii, ale pro celý region. Poukázal přitom na trojnásobný růst zahraničních investic v zemi. „To ukazuje, že bezpečnost poskytuje základ pro prosperitu,“ dodal.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media