natoaktual.cz

Ascod, CV9O a Lynx jdou do boje. Obrana začne testovat pásové obrněnce

26. dubna 2021  15:56
Obrana v úterý začne s důkladným testováním pásových obrněnců od tří výrobců, kteří se ucházejí o největší armádní zakázku v novodobé historii za 50 miliard korun. Zkoušky potrvají takřka šest týdnů a mají ověřit, zda nabízená vozidla splňují parametry, které vojáci požadují.  
Přeprava obrněnce CV90 pro testování v Česku | foto: BAE Systems/Hägglunds AB
galerie Přeprava obrněnce CV90 pro testování v Česku Přeprava obrněnce CV90 pro testování v Česku Přeprava obrněnce CV90 pro testování v Česku Přeprava obrněnce CV90 pro testování v Česku Přeprava obrněnce CV90 pro testování v Česku Švédové ukázali nový pásový obrněnec pro přezbrojení české armády Bojové vozidlo pěchoty CV90 Mark IV., se kterým se švédský výrobce Hägglunds... Bojové vozidlo pěchoty CV90 Mark IV., se kterým se švédský výrobce Hägglunds... Obrněnec Lynx pro českou armádu

„Cílem zkoušek bude prostřednictvím 30 různých typů testování prověřit vybrané technické parametry požadované AČR. V rámci toho budou ověřovány jak hodnoty deklarované výrobci v dokumentaci, tak praktické vlastnosti vozidel od pohyblivosti a průchodivosti až po střelecké schopnosti jejich zbraňových systémů,“ uvedl Ctirad Gazda, šéf projektu na pořízení nových bojových vozidel pěchoty na ministerstvu obrany.

Funkční vozidla pro testování mají výrobci do Česka přepravit v úterý 21. dubna. O zakázku na dodávky 210 pásových obrněnců za 50 miliard korun se ucházejí britsko-švédský výrobce BAE Systems/Hägglunds AB s vozidlem CV90, americký General Dynamics European Land Systems (GDELS) s obrněncem Ascod a německý koncern Rheinmetall Landsysteme s vozidlem Lynx.

Armáda musí kanibalizovat obrněnce ze skladů, nákup nových je znovu ohrožen

Nové pásové obrněnce mají nahradit dosluhující a zastaralá bojová vozidla pěchoty BVP. Jde o největší armádní zakázku novodobé historie. Novými obrněnci má být přezbrojena především 7. mechanizovaná brigáda. Česká republika spojencům v NATO slíbila, že brigádu těžkého typu bude mít k dispozici do konce roku 2026.

Výběr a nákup nových „bévépéček“ už nabral několikaměsíční zpoždění. Podle ministerstva obrany jsou na vině nejen nejasnosti kolem rozpočtu, ale i pandemie koronaviru. Armáda testování kvůli covidu odložila už čtyřikrát.

Testování potrvá takřka šest týdnů až do 6. června. DO zkoušek se zapojí na 200 lidí z armády, ministerstva obrany, Vojenského technického ústavu (VTÚ) a Vojenského výzkumného ústavu (VVÚ) a VOP CZ. Další dva týdny pak potrvá vyhodnocení. Pak chce obrana nechat výrobce předložit finální nabídky a vybrat vítěze. S podpisem smlouvy ministerstvo stále počítá letos.

26.dubna 2021 v 15:00, příspěvek archivován: 26.dubna 2021 v 17:02

Projekt BVP pokročil do další fáze. Zítra předají společnosti BAE Systems, Rheinmetall Landsysteme a GDELS svá vozidla k testování. Zkoušky obsahují 30 typů testů a ukončí se 6. června. Poté potrvá dva týdny proces jejich vyhodnocování. #modrnizace #bvp https://t.co/9exnQxnbqw

Cílem zkoušek je podle ministerstva ověřit parametry a nikoliv některého z potenciálních uchazečů vyřadit. „Výsledky budou využity v procesu posouzení a hodnocení jednotlivých nabídek,“ uvedl mluvčí ministerstva Jakub Fajnor.

Vojáci chtějí prověřit jízdu, průchodnost terénem a v plánu jsou i ostré střelby z kanonu a kulometu. Náročný zátěžový test měl především odhalit, zda nabízené stroje splňují 16 nepřekročitelných parametrů, které armáda na budoucí nové obrněnce má.

Kdo přezbrojí dřív? Slovensko začalo taky hledat náhradu za "bévépéčka"

Testování bude probíhat na několika místech současně. Ve vojenských prostorech Březina a Libavá, v areálech VTÚ ve Vyškově a Slavičíně a VVÚ v Brně, na přerovském letišti, u 72. mechanizovaného praporu v Přáslavicích a také u VOP CZ v Šenově u Nového Jičína.

I přes aktuálně příznivější pandemickou situaci budou celý proces doprovázet přísná hygienická opatření a všichni účastníci se budou muset minimálně jednou týdně podrobit antigennímu testu.

inc natoaktual.cz
zpět na článek