natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Letouny NATO přepravují tuny pomoci do Pákistánu

  19. října 2005  9:46
  Severoatlantická aliance otevře další letecký most pro přepravu humanitární pomoci do zemětřesením postiženého Pákistánu. Kromě německé základny v Geilenkirchenu budou letouny s pomocí startovat nově i z turecké základny Inkirlik.  

  Do Pákistánu vypravila aliance několik letů s pomocí. Upravený Boeing 707 dopravil do země tři tuny stanů a přenosných kamen z Litvy a čtyři tuny bulharských zimních stanů a dek.

  Další tuny stanů, přikrývek a spacích pytlů darovalo Slovinsko, Švédsko zase poskytlo kompletní polní základnu pro distribuci potravinové pomoci v pákistánském Mazaffarabádu.

  "NATO poskytuje tuto pomoc na přímou žádost pákistánské vlády. Potřeba rychlé a rozsáhlé pomoci je jasná každému, kdo viděl hrozné obrazy z postižených oblastí," uvedl mluvčí NATO James Appathurai. - více zde

  Další humanitární pomoc posílá ve středu do Pákistánu i Česká republika. Leteckým mostem NATO z německé základny odletí 13 tun pomoci v ceně devíti milionů korun. Zásilka zahrnuje tisíc spacích pytlů, přikrývky, léky, zdravotnický materiál a tablety na čištění vody. - více zde

  Leteckou přepravu humanitární pomoci z Evropy koordinuje vrchní velitelství sil NATO a Euroatlantické centrum NATO pro koordinaci při katastrofách (EADRCC). - více zde

  Na základně Včasné výstrahy a varování v německém Geilenkirchenu, ze které jinak startují speciální průzkumné letouny AWACS, aliance humanitární dary od jednotlivých členských a partnerských zemí shromažďuje. Odsud pak letecké speciály míří přímo do postižené oblasti.

  Kromě Geilenkirchenu budou nyní nově letouny do pákistánského Islamabádu startovat i z turecké základny Inkirlik.

  Členské státy aliance Francie, Řecko, Itálie a Velká Británie poskytly sedm letounů C-130 Hercules, které do Pákistánu přepraví velké množství stanů, přikrývek a kamen.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media