natoaktual.cz

Letouny NATO přepravují tuny pomoci do Pákistánu

19. října 2005  9:46
Severoatlantická aliance otevře další letecký most pro přepravu humanitární pomoci do zemětřesením postiženého Pákistánu. Kromě německé základny v Geilenkirchenu budou letouny s pomocí startovat nově i z turecké základny Inkirlik.  

Do Pákistánu vypravila aliance několik letů s pomocí. Upravený Boeing 707 dopravil do země tři tuny stanů a přenosných kamen z Litvy a čtyři tuny bulharských zimních stanů a dek.

Další tuny stanů, přikrývek a spacích pytlů darovalo Slovinsko, Švédsko zase poskytlo kompletní polní základnu pro distribuci potravinové pomoci v pákistánském Mazaffarabádu.

"NATO poskytuje tuto pomoc na přímou žádost pákistánské vlády. Potřeba rychlé a rozsáhlé pomoci je jasná každému, kdo viděl hrozné obrazy z postižených oblastí," uvedl mluvčí NATO James Appathurai. - více zde

Další humanitární pomoc posílá ve středu do Pákistánu i Česká republika. Leteckým mostem NATO z německé základny odletí 13 tun pomoci v ceně devíti milionů korun. Zásilka zahrnuje tisíc spacích pytlů, přikrývky, léky, zdravotnický materiál a tablety na čištění vody. - více zde

Leteckou přepravu humanitární pomoci z Evropy koordinuje vrchní velitelství sil NATO a Euroatlantické centrum NATO pro koordinaci při katastrofách (EADRCC). - více zde

Na základně Včasné výstrahy a varování v německém Geilenkirchenu, ze které jinak startují speciální průzkumné letouny AWACS, aliance humanitární dary od jednotlivých členských a partnerských zemí shromažďuje. Odsud pak letecké speciály míří přímo do postižené oblasti.

Kromě Geilenkirchenu budou nyní nově letouny do pákistánského Islamabádu startovat i z turecké základny Inkirlik.

Členské státy aliance Francie, Řecko, Itálie a Velká Británie poskytly sedm letounů C-130 Hercules, které do Pákistánu přepraví velké množství stanů, přikrývek a kamen.

inc natoaktual.cz
zpět na článek