natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Zacvičte si s výsadkáři. Vojáci připravují video pro každý den

  18. března 2020  11:35
  Zavřené posilovny a fitcentra kvůli šíření koronaviru považují chrudimští výsadkáři za příležitost. Každý den proto připravují video s návodem, jak si kdokoliv může zacvičit doma podle nich. „Vítejte v nouzovém stavu,“ říká velitel Ivo Zelinka.  

  Velitel výsadkářů Ivo Zelinka na instruktážním videu ke cvičení (18. března 2020) | foto: AČR

  Chrudimský 43. výsadkový prapor patří mezi elitní jednotky české armády. Letos se má přeměnit na pluk. Od pondělí vojáci zveřejňují ve spolupráci s CrossFit Pardubice každý den na internetu videa s návodem, jak si pořádně zacvičit doma. Odezva je velká.

  „To, co jiní vidí jako problém, výsadkáři vnímají jako příležitost,“ říká v první lekci velitel výsadkářů Ivo Zelinka s tím, že pro cvičení není potřeba žádné zvláštní vybavení a lidé to mohou zkusit doma.

  Panáky, dřepy, kliky, sedy-lehy, výpady a protahování na závěr. I jeho muži totiž posílili policii na hranicích a v kasárnách se podle jeho slov příliš věcí dělat nedá a fyzická příprava je tak jednou z dobrých možností.

  Výjimečná situace podle výsadkářů udělala čáru přes rozpočet asi každému. „Přidejte se k nám! Až skončí nouzový stav, budete ve skvělé kondici!“ vyzývají. V úterní lekci si zase instruktor speciální tělesné přípravy Jiří Hecl vzal na starost procvičení středu těla.

  V souvislosti s vládním opatřením o uzavření státních hranic armáda posílila policii celkem 941 vojáky, 86 kusy techniky. Vojáci se střídají ve dvanáctihodinových směnách. Předpokládá se, že v terénu budou dalších 30 dní. Po dvou týdnech se všichni vystřídají. Vojáci ale pomáhají i s distribucí zdravotnického materiálu po celé republice.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media