natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Babiš trápil na konferenci Metnara: Proč jste nekoupil tu Zuzanu?

  25. června 2020  14:26
  Jen pár týdnů staré rozhodnutí o nákupu nových děl Caesar pro armádu se stalo jedním z témat národní konference „Naše bezpečnost není samozřejmost“ na Pražském hradě. Hlavními aktéry se stali premiér Andrej Babiš a ministr obrany Lubomír Metnar.  

  Národní konference Naše bezpečnost není samozřejmost | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

  Premiér Andrej Babiš se zcela nečekaně během diskuse ministrů obrany Česka, Slovenska a Maďarska zeptal, proč ministři V4 o společných nákupech pro armádu stále „jen mluví”, ale dosud k žádnému společnému obchodu pořízení techniky či vybavení nedošlo.

  Babiš se uprostřed debaty ministrů Lubomíra Metnara a jeho slovenského kolegy Jaroslava Nadě zeptal, proč obrana nekoupila slovenská děla. „Proč jste nekoupili ta děla Zuzana, když je to společný česko-slovenský projekt?“ řekl se smíchem Babiš. „Já jsem se několikrát angažoval, abyste spolu něco udělali,“ dodal.

  Babiš chce trestat úniky informací. Národní špičky jednali o bezpečnosti

  Slovenský ministr Naď předtím ve své řeči na téma narazil, když přiznal, že dotažení společných projektů bylo dosud složité. „Češi by chtěli samozřejmě dodávat podzvukové letouny, Slováci zase například děla Zuzana,” vypočítával.

  Metnar se ovšem zaskočit nenechal a veřejně znovu popsal proces, který výběru jiných děl pro českou armádu předcházel. Zopakoval, že armádní experti posuzovali osm typů děl. Potvrdil, že děla Zuzana postoupila do užšího kola. Po posouzení ceny i munice však vyhrála děla francouzského výrobce.

  Metnar přiznal, že se o společných projektech dosud dlouhá léta skutečně jen mluvilo. „Teď jsme se domluvili na společném nákupu malorážní munice a já bych chtěl, aby se to podepsalo do konce roku,“ avizoval.

  Ministerstvo obrany rozhodlo, že nakoupí 52 samohybných děl Caesar za 6 miliard korun od francouzské zbrojovky Nexter. Za jeden kus zaplatí zhruba 105 milionů korun. Naproti tomu Slovensko před časem objednalo 25 kusů děl Zuzana 2 na podvozcích Tatra za 172 milionů euro, tedy asi 4,5 miliardy korun. Cena za jedno dělo by tak dosáhla až k částce 180 milionů korun.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media